Kiedy nauka pływania z 23 proc. VAT

Instruktor uczący pływać w wynajmowanym basenie świadczy usługę edukacyjną, która może korzystać ze zwolnienia.

Publikacja: 04.04.2016 08:02

Kiedy nauka pływania z 23 proc. VAT

Foto: 123RF

Stosowanie obniżonych stawek i zwolnień w VAT wywołuje wiele sporów z fiskusem. Urzędnicy często zbyt wąsko rozumieją preferencje. Potwierdza to jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, który dotyczył opodatkowania usług nauki pływania.

Spór o klasyfikację

Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r. Podatnik prowadził działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług nauki pływania, nurkowania, żeglowania, windsurfingu, pierwszej pomocy, ratownictwa wodnego, turystyki dla dzieci i młodzieży oraz organizacji wycieczek, zimowisk i kolonii. Kością niezgody między nim a urzędnikami skarbówki okazało się m.in. prawidłowe opodatkowanie nauki pływania.

Podatnik wykonywane usługi szkoleniowe nauki pływania sklasyfikował pod symbolem PKWiU ex 80, tj. usługi edukacji, i zaewidencjonował jako zwolnione z VAT.

Innego zdania był fiskus. Zauważył, że podatnik nie posiadał własnego obiektu sportowego. W celu wykonania swoich usług zawarł umowę udostępnienia obiektów sportowych na zasadzie wykupienia wstępu oraz wynajmu torów pływalni bądź całej niecki brodzika pływalni.

Urzędnicy wystąpili do ośrodka interpretacji standardów klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego o zakwalifikowanie opisanych usług do właściwego grupowania PKWiU. Organ statystyczny odpowiedział, że usługi nauki pływania dla dzieci i dorosłych, świadczone przez instruktorów prowadzących zajęcia na własny rachunek, mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 92.62.13-00.10 „usługi indywidualnych sportowców, sędziów, trenerów prowadzone na własny rachunek". A usługi nauki pływania dla dzieci i dorosłych, świadczone przez pracowników zatrudnionych przez właściciela lub dzierżawcę obiektu sportowego, w grupowaniu PKWiU 92.61.10-00.00 „usługi związane z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych".

Kierując się tą opinią, fiskus uznał, że tak sklasyfikowane usługi nie korzystały ze zwolnienia z VAT ani z żadnej z preferencyjnych stawek. Tym samym podlegały podstawowej stawce VAT.

Podatnik zaskarżył decyzję. Podkreślał, że poza uprawnieniami instruktorskimi posiada również uprawnienia pedagogiczne, a więc mógł prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. W jego ocenie każda forma szkolenia powinna być uznana za usługę edukacyjną podlegającą zwolnieniu.

Z preferencją czy bez

Ta argumentacja nie przekonała jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Oddalając skargę podatnika, uznał, że usługi nauki pływania niemowląt, dzieci i dorosłych w wynajmowanym basenie, sklasyfikowane jako „związane z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych", podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT.

Rację podatnikowi przyznał dopiero NSA. W swoim rozstrzygnięciu odwołał się do orzecznictwa unijnego i szerokiego ujęcia definicji usług edukacyjnych. Jego zdaniem usługi nauki pływania mieszczą się w usługach edukacyjnych. A klasyfikacja PKWiU, na której oparł się sąd i fiskus, nie mogły być decydujące.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1565/14

Opinia

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Przyjęty przez NSA pogląd jest bardzo ciekawy. W badanej sprawie zasługuje na pełną akceptację, bo nauka pływania jest usługą edukacyjną, a podmiot je wykonujący spełnia cele, jakie przyświecają podmiotom publicznym, którym powierzono zadania publiczne w zakresie edukacji. Natomiast należy zadać pytanie, jakie są granice uznania, kiedy podatnik świadczy usługę edukacyjną. Wyrok zapadł w stanie prawnym istniejącym w 2008 r., tj. kiedy w ustawie o VAT zwolnienie usług edukacyjnych było określone w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy. Od 2011 r. wprowadzono bardziej szczegółowe zwolnienia opisane w art. 43 ust. 1 pkt 26–29 ustawy o VAT. Szerokie rozumienie usługi edukacyjnej może prowadzić w praktyce do wniosków, że usługa nauki fitnessu będzie usługą edukacyjną, gdyż może być rozpatrywana jako element wychowania fizycznego.

Stosowanie obniżonych stawek i zwolnień w VAT wywołuje wiele sporów z fiskusem. Urzędnicy często zbyt wąsko rozumieją preferencje. Potwierdza to jeden z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, który dotyczył opodatkowania usług nauki pływania.

Spór o klasyfikację

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP