Postój w polskim porcie bez wpływu na obowiązki nabywcy

Szwedzka firma nie musi rozpoznawać WNT ani WDT w Polsce tylko dlatego, że w trakcie przemieszczania towarów, zakupionych na Słowacji, były one czasowo magazynowane nad Wisłą.

Publikacja: 03.04.2019 06:20

Postój w polskim porcie bez wpływu na obowiązki nabywcy

Foto: 123RF

Do prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego zgłosiła się firma ze Szwecji. Sprzedaje ona w Szwecji towary, które produkowane są na terytorium Słowacji przez słowackiego producenta. Wyprodukowane towary nabywa pośrednik (niemiecki podatnik VAT) i sprzedaje je szwedzkiej firmie. W tym czasie nie dochodzi do fizycznego przemieszczenia towarów. Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi na szwedzką firmę na terytorium Słowacji. Towary transportowane są bezpośrednio od słowackiego producenta do firmy szwedzkiej, a podmiotem odpowiedzialnym za transport towarów jest słowacki producent. Dzieje się to dwuetapowo:

? transportem samochodowym ze Słowacji do portu w Polsce, gdzie towary są składowane, a następnie

? transportem morskim z Polski do Szwecji.

Czytaj także: Usługi świadczone za granicą - zasady odliczania VAT

Czas składowania w polskim porcie (od kilku dni do kilku miesięcy) uzależniony jest m.in. od kwestii ekonomicznych oraz organizacyjnych. Ani w drodze do portu, ani w samym porcie towary nie są poddawane żadnym modyfikacjom, ulepszeniom, zmianom.

Czy w takich okolicznościach szwedzka spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Polski a następnie przemieszcza je, jako własne, w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Czy jest zobowiązana do wykazania tych transakcji w deklaracji VAT? – pyta czytelnik.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o VAT). Warunkiem uznania danej czynności za WNT jest, aby podmiot z jednego państwa członkowskiego nabył prawo do rozporządzania towarami jak właściciel (na rzecz tego podmiotu musi być dokonana dostawa). Ponadto, po nabyciu, towary muszą być przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego, niż państwo wysyłki. Nie ma znaczenia kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie. Towary w wyniku takiej dostawy mogą być wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z kolei, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów oznacza wywóz towarów z terytorium kraju (jako ich sprzedaż) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli więc wywóz towarów z terytorium kraju następuje w wyniku transakcji z ustalonym nabywcą, w celu dostawy, tj. przeniesienia na konkretny podmiot prawa do rozporządzania wywożonym towarem jak właściciel, zachodzi wówczas WDT, której po stronie nabywcy odpowiada WNT.

Także w ramach własnego biznesu

Ponadto, przez wewnątrz- wspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego, innego niż terytorium kraju, na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).

Natomiast za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).

Gdzie rozpoznać podatek

VAT ma charakter terytorialny, co oznacza, że opodatkowaniu podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane na terytorium kraju. Stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Z kolei, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Przemieszczenie towarów z terytorium Słowacji nie będzie dla szwedzkiej firmy wewnątrzwspólnotowym nabyciem, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. Przemieszczenie to nie będzie także stanowić przemieszczenia towarów w ramach własnego przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT. Nie ma zatem podstaw do rozpoznania w Polsce WNT.

Z kolei, skoro magazynowanie samochodów w Polsce nie przerywa transportu towarów, który rozpoczyna się na Słowacji, to nie dochodzi także do WDT.

Przerwany przewóz

Nie można przyjąć, że wskutek długotrwałego magazynowania towaru na terytorium innego kraju unijnego niż kraj UE rozpoczęcia transportu, dochodzi do przerwania jednolitego transportu z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej. Sam fakt magazynowania towaru, nawet długotrwałego, nie oznacza jeszcze przerwania jednolitego transportu. Przerwa ta musi nastąpić w okolicznościach wskazujących, że miejscem rozpoczęcia transportu towarów w celu ich wywozu jest inne państwo, niż państwo rozpoczęcia transportu (zob. wyrok WSA w Gdańsku z 11 października 2017 r., I SA/Gd 973/17; wyrok WSA w Rzeszowie z 20 października 2015 r., I SA/Rz 797/15).

Opisane w pytaniu przemieszczenie towarów ze Słowacji do Szwecji (z czasowym ich magazynowaniem w Polsce) nie powoduje dla firmy szwedzkiej obowiązku rozliczenia w Polsce ani WNT, ani WDT. Jako potwierdzenie takiego stanowiska można wskazać m.in. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 lipca 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.279. 2018.2.RM).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

Do prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego zgłosiła się firma ze Szwecji. Sprzedaje ona w Szwecji towary, które produkowane są na terytorium Słowacji przez słowackiego producenta. Wyprodukowane towary nabywa pośrednik (niemiecki podatnik VAT) i sprzedaje je szwedzkiej firmie. W tym czasie nie dochodzi do fizycznego przemieszczenia towarów. Prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przechodzi na szwedzką firmę na terytorium Słowacji. Towary transportowane są bezpośrednio od słowackiego producenta do firmy szwedzkiej, a podmiotem odpowiedzialnym za transport towarów jest słowacki producent. Dzieje się to dwuetapowo:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego