Podatnik sam skomplikował sobie życie

Generalnie przepisy nie zakazują rozbicia jednej dostawy towaru na kilka faktur. Jednak niedopuszczalna jest korekta wystawionej faktury, dokonująca rozbicia pojedynczej dostawy na kilka faktur i zmieniająca moment powstania obowiązku podatkowego co do części dostawy.

Publikacja: 20.12.2023 02:00

Podatnik sam skomplikował sobie życie

Foto: Adobe Stock

W styczniu 2023 r. spółka wystąpiła o interpretację dotyczącą rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Wskazała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w tym również do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z VAT rozlicza się miesięcznie. W sierpniu 2022 r. dokonała sprzedaży do Czech towaru w postaci monolitu metali szlachetnych ze zużytych katalizatorów. Wywóz całego towaru nastąpił w sierpnia 2022 r.

Z wniosku wynikało, że dostawa została zrealizowana na warunkach DDU – delivered duty unpaid – do określonego miejsca przeznaczenia na terytorium Czech, zakładu odzyskującego zawarte w monolicie metale szlachetne. Spółka wyjaśniła, że była organizatorem transportu, a wykonała go polska firma transportowa. Wywóz towaru nastąpił w 20 workach tzw. "Big Bag". Czeski kontrahent zgodnie z udzielonym pełnomocnictwem w sierpnia 2022 r. wystawił w imieniu spółki dwie faktury. Ale miesiąc później wystawił 9 faktur i jedną notę kredytową rozliczające całość dostawy. Jak bowiem tłumaczyła spółka ostateczna cena uzależniona jest od ilości metali szlachetnych zawierających się w towarze. Chciała się upewnić czy prawidłowo rozliczyła VAT od tej transakcji.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a