Moment rozliczania VAT przy bonusach - wyrok NSA

O wykonaniu usługi i powstaniu obowiązku zapłaty VAT nie decyduje data uzyskania od kontrahenta informacji o zatwierdzeniu przyznanych bonusów.

Publikacja: 17.01.2019 07:08

Moment rozliczania VAT przy bonusach - wyrok NSA

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o moment rozliczenia VAT przy bonusach.

Czytaj także: Czy bonusy wypłacane klientom za zawarcie umowy najmu są opodatkowane VAT

Z wniosku o interpretację wynikało, że firma jest autoryzowanym dilerem jednej z marek samochodowych. Zgodnie z systemem marż i bonusów dilerom przysługują miesięczne, kwartalne, roczne marże oraz bonusy. Podatniczka wyjaśniła, że jest to m.in. bonus jakościowy CSI wypłacany na podstawie faktury zbiorczej wystawionej po zakończeniu każdego kwartału i podsumowaniu oraz zatwierdzeniu wyników poszczególnych dilerów.

Diler uważał, że jako datę wykonania usługi powinien wskazać dzień, w którym otrzymuje informację o zatwierdzeniu przyznanego bonusu i jego wysokości, na podstawie której wystawia fakturę VAT. Na wystawionej fakturze sprzedaży chciał więc podawać datę wykonania usługi zgodną z datą otrzymania informacji.

Fiskus się na to nie zgodził. Stwierdził, że świadczone usługi nie będą miały charakteru ciągłego. W konsekwencji obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usług, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Przy czym zdaniem urzędników dla oceny momentu powstania obowiązku podatkowego w opisanym przypadku nie ma znaczenia, jakie dokumenty są potrzebne i przez kogo sporządzone, czy też zweryfikowane, aby wynagrodzenie było ustalone. Fiskus podkreślił, że trudności natury technicznej nie mogą wpływać na prawidłowość rozliczenia VAT i przeszkadzać w prawidłowym wypełnianiu obowiązku podatkowego.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale przegrała. Najpierw racji nie przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Jego zdaniem nie ma podstaw do utożsamiania daty wykonania usługi z dniem potwierdzenia przyznania bonusów. Potwierdzenie, odbiór czy też ocena jej jakości nie jest elementem wykonania usługi.

WSA podkreślił, że ocena czynności usługodawcy i spełnienia warunków przyznania wynagrodzenia w postaci bonusu nie przesuwa momentu wykonania usługi. Datą wykonania takiej usługi nie jest dzień otrzymania przez skarżącą informacji o wysokości przyznanego bonusu (wynagrodzenia).

Ostatecznie stanowisko fiskusa potwierdził NSA. Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Alojzy Skrodzki, moment powstania obowiązku podatkowego to kategoria obiektywna i nie można go modyfikować w drodze umownej, tj. ani przyspieszyć, ani opóźnić. Momentem wykonania usługi lub jej części jest moment faktycznego wykonania przez zobowiązanego wszystkich działań i czynności składających się na daną usługę. W ocenie sądu spółka jest w stanie w okresach miesięcznych określić, jaki jej zakres został wykonany. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 78/17

W środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o moment rozliczenia VAT przy bonusach.

Czytaj także: Czy bonusy wypłacane klientom za zawarcie umowy najmu są opodatkowane VAT

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO