Usługi zagranicznego adwokata mogą oznaczać obowiązki w PIT

Korzystając z porad prawnika, który nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, firma powinna pobrać 20-proc. zryczałtowany podatek od wypłaconego mu wynagrodzenia. Uzyskanie certyfikatu rezydencji może pozwolić na obniżenie lub brak daniny.

Publikacja: 28.12.2015 08:50

Usługi zagranicznego adwokata mogą oznaczać obowiązki w PIT

Foto: 123RF

O jakich konsekwencjach i obowiązkach podatkowych w PIT powinna pamiętać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wypłacając honorarium na rzecz zagranicznej osoby fizycznej będącej adwokatem?

Zgodnie z 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium RP przez osoby fizyczne podlegające tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu świadczeń usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnych charakterze pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. Z treści przepisu jednoznacznie wynika opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskanych na terytorium RP przez osobę podlegającą ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP