Dochodzenie roszczeń przez urzędnika służby cywilnej nie jest naruszeniem obowiązków

Członek korpusu służby cywilnej odpowiada dyscyplinarnie za naruszenie swoich obowiązków. Za takie naruszenie nie można jednak uznać zawiadomienia przez niego przełożonego o zamiarze skorzystania z drogi sądowej w celu dochodzenia swoich praw.

Publikacja: 15.12.2015 02:00

Dochodzenie roszczeń przez urzędnika służby cywilnej nie jest naruszeniem obowiązków

Foto: www.sxc.hu

Urzędniczka zatrudniona w urzędzie skarbowym podczas sporu z przełożoną stwierdziła podniesionym głosem, że czuje się ofiarą mobbingu, w związku z czym rozważa zwrócenie się do sądu. Czy w takim przypadku można ukarać ją dyscyplinarnie za niegodne zachowanie?

Nie. W art. 113 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) przewidziano, że członkowie korpusu, czyli osoby zatrudnione w służbie cywilnej na stanowiskach urzędniczych na podstawie mianowania lub umowy o pracę, odpowiadają dyscyplinarnie za naruszenie swoich obowiązków. Zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt 7 u.s.c. członek korpusu jest m.in. zobowiązany do godnego zachowania się w służbie oraz poza nią.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty