Elastyczność w formach zatrudnienia jest ograniczona

Aby zdobyć do pracy specjalistów, pracodawcy muszą obecnie oferować im większą swobodę niż etat. Powinni jednak uważać na ustalone warunki współpracy, by rodzaj kontraktu nie został podważony.

Publikacja: 08.02.2024 02:00

Elastyczność w formach zatrudnienia jest ograniczona

Foto: Adobe Stock

Rewolucja technologiczna ostatnich lat wpłynęła na transformację naszego życia, a nowatorskie rozwiązania technologiczne wygenerowały szereg możliwości na rynku pracy w postaci coraz to elastyczniejszych form zatrudnienia. To właśnie dzięki nowym technologiom, robotyce, sztucznej inteligencji, która przyspiesza tempo odkryć naukowych w skali dotychczas nieznanej, ewoluowały formy zatrudniania, określając na nowo atrakcyjność przedsiębiorców na rynku pracy.

Dotychczasowe umowy o pracę określające standardowy tydzień, godziny, miejsce i organizację pracy zostają wyparte przez rozwiązania dające pracownikom możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym. To zjawisko szczególnie widoczne wśród młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie na rynku pracy uwidacznia się potencjał do dalszego kształtowania form zatrudnienia w sposób godzący interesy zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara