Elastyczność w formach zatrudnienia jest ograniczona

Aby zdobyć do pracy specjalistów, pracodawcy muszą obecnie oferować im większą swobodę niż etat. Powinni jednak uważać na ustalone warunki współpracy, by rodzaj kontraktu nie został podważony.

Publikacja: 08.02.2024 02:00

Elastyczność w formach zatrudnienia jest ograniczona

Foto: Adobe Stock

Rewolucja technologiczna ostatnich lat wpłynęła na transformację naszego życia, a nowatorskie rozwiązania technologiczne wygenerowały szereg możliwości na rynku pracy w postaci coraz to elastyczniejszych form zatrudnienia. To właśnie dzięki nowym technologiom, robotyce, sztucznej inteligencji, która przyspiesza tempo odkryć naukowych w skali dotychczas nieznanej, ewoluowały formy zatrudniania, określając na nowo atrakcyjność przedsiębiorców na rynku pracy.

Dotychczasowe umowy o pracę określające standardowy tydzień, godziny, miejsce i organizację pracy zostają wyparte przez rozwiązania dające pracownikom możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym. To zjawisko szczególnie widoczne wśród młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie na rynku pracy uwidacznia się potencjał do dalszego kształtowania form zatrudnienia w sposób godzący interesy zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP