Co piąty urząd nie posiada bezpośredniego dostępu do internetu na stanowiskach pracy. Tak wynika z badania urzędów stanu cywilnego przeprowadzonego przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. A idea e-administracji obejmuje przecież komunikację w formie informatycznej między urzędem a klientem i szeroko rozumianym otoczeniem. Konieczne jest więc, aby na każdym stanowisku pracy oprócz urządzeń do zadań merytorycznych był zagwarantowany stały dostęp do łączy internetowych.

Najgorzej – jak wynika z badania – przedstawia się sytuacja w urzędach stanu cywilnego z gmin miejskich. W 44 proc. z nich nie ma dostępu do sieci na stanowiskach pracy.

Na tym nie koniec. Zgodnie z badaniem co czwarty kierownik urzędu stanu cywilnego nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W takich urzędach nie jest możliwe wykonywanie ustawowych zadań. E-podpis jest bowiem konieczny do wydawania dokumentów w formie elektronicznej (odpisów, zaświadczeń, decyzji).

Badacze wskazali także na inny problem – procesy kancelaryjne w urzędach stanu cywilnego w zdecydowanej większości prowadzone są w formie tradycyjnej (papierowej). Taki sposób stosuje aż 91 proc. zbadanych urzędów.

Badaniem zostało objętych 750, czyli 33 proc., urzędów stanu cywilnego.