fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Urzędnicy walczą ze śmieciami

adobestock
Masa szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. PortalMorski.pl poinformował, że Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.

Zakaz stosowania tworzyw sztucznych będzie dotyczył plastikowych patyczków kosmetycznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów i patyczków do balonów. Przedmioty będą musiały być produkowane z materiałów podlegających rozkładowi. Opakowania na napoje z tworzywa sztucznego będą dopuszczane na rynek tylko z przymocowanymi do nich nakrętkami i pokrywkami.

Państwa członkowskie będą musiały ograniczyć korzystanie z plastikowych pojemników na żywność i kubków na napoje.

Propozycja Komisji Europejskiej nakłada też nowe obowiązki na producentów, którzy będą częściowo pokrywać koszty gospodarowania odpadami i ich usuwania. Pozwoli to zapobiec emisji 3,4 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, zapobiec szkodom w środowisku, których koszt stanowiłby do 2030 roku równowartość 22 mld euro oraz zaoszczędzić 6,5 mld euro na wydatkach konsumenckich.

Wnioski ustawodawcze Komisji Europejskiej zostaną teraz przedłożone Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej.

- Plastik daje ogromne możliwości, ale musimy z niego korzystać w sposób odpowiedzialny. Plastikowe produkty jednorazowego użytku to nie jest inteligentny wybór, ani pod względem ekonomicznym, ani z uwagi na środowisko. Przedstawione wnioski ustawodawcze pomogą przedsiębiorstwom i konsumentom rozejrzeć się za bardziej zrównoważonymi rozwiązaniami. To dla Europy okazja, aby zająć w tej dziedzinie pozycję lidera – stworzyć produkty, których w nadchodzących dziesięcioleciach będzie potrzebować cały świat oraz zapewnić większą wartość rynkową naszym cennym i ograniczonym zasobom" - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. Na całym świecie tworzywa sztuczne stanowią 85 proc. odpadów trafiających do morza. Przedostają się one do płuc, trafiają na stoły, mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności, tymczasem nie jest znany ich wpływu na zdrowie ludzi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA