Johaug i Bołszunow zwyciężyli w Tour de Ski

14. Tour de Ski zakończył się spodziewanym, już trzecim sukcesem Norweżki Therese Johaug i pierwszym Rosjanina Aleksandra Bołszunowa. Do mety na Alpe Cermis dobiegło dwóch Polaków.

Aktualizacja: 05.01.2020 19:58 Publikacja: 05.01.2020 19:44

Rozpoczęty 28 grudnia siedmioetapowy cykl, po przystankach w Lenzerheide, Toblach i Val di Fiemme miał w niedzielę znany od lat finał – wspinaczkę na szczyt Alpe Cermis – po raz pierwszy ze startu wspólnego. Therese Johaug, chociaż w piątek nie wygrała biegu na 10 km techniką klasyczną i nie była wysoko w sobotnim sprincie – pokazała podczas ostatniego etapu, że nie czas na zmianę liderki.

Norweżka była zdecydowanie najlepsza w końcowej wspinaczce, o prawie minutę wyprzedziła najgroźniejsze rywalki, emocje dotyczyły tylko pozostałych miejsc na podium. Drugie miejsce, tak jak rok temu, wywalczyła Rosjanka Natalia Nieprajewa, trzecie ubiegłoroczna mistrzyni Ingvild Flugstad Oestberg. Najlepszą w klasyfikacji punktowej została Anamarija Lampić ze Słowenii. Johaug z trzema zwycięstwami w Tourze jest już blisko osiągnięcia Justyny Kowalczyk, która w latach 2010-2013 wygrywała cztery razy.

W rywalizacji mężczyzn Rosjanie Aleksandr Bołszunow i Siergiej Ustiugow obronili pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji końcowej, choć na mecie na Alpe Cermis pierwszy był Norweg Simen Hegstad Krueger, drugi jego rodak Sjur Roethe. Najpoważniejszym rywalem Rosjan był jednak Johannes Hoesflot Klaebo, który w tym roku lepszy był w sprintach i klasyfikacji punktowej, lecz na dystansach oddawał pole, na Alpe Cermis wbiegł dopiero 21.

Therese Johaug po sukcesie w Tour de Ski umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji głównej PŚ, Aleksandr Bołszunow po otrzymaniu wszystkich premii punktowych został nowym liderem PŚ, wyprzedził Klaebo o 75 pkt.

Polskie starty w tegorocznej edycji Tour de Ski pomyślnie zakończyli bracia Bury. Dominik zajął 24. miejsce, Kamil 42. (na 56 sklasyfikowanych uczestników), obaj zdobyli po parę punktów PŚ i zobaczyli, że świat nie uciekł im tak bardzo daleko.

Biegowy Puchar Świata przenosi się w przyszły weekend (11-12 stycznia) na sprinty indywidualne i drużynowe do Drezna.

> 14. Tour de Ski

Klasyfikacja końcowa mężczyzn: 1. A. Bołszunow (Rosja) 2:58.18,1 godz.; 2. S. Ustiugow (Rosja) 27,3 s straty; 3. J. H. Klaebo (Norwegia) 1.09,0 min.;...24. D. Bury (Polska) 7.18,0 min.; 42. K. Bury (Polska) 11.41,8 min.

Klasyfikacja końcowa kobiet: 1. T. Johaug (Norwegia) 2:28.18,6 godz.; 2. N. Nieprajewa (Rosja) 1.11,1 min. straty; 3. I. F. Oestberg (Norwegia) 1.17,5 min.