fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: 28-latka odpowie za to, że straciła dziecko w wyniku postrzału?

materiały policji
Adwokaci 28-letniej Marshae Jones apelują do sądu o oczyszczenie jej z kryminalnych zarzutów. Jones jest oskarżana o to, że celowo doprowadziła do kłótni, w czasie której została postrzelona, w wyniku czego straciła pięciomiesięczne dziecko. Adwokaci twierdzą, że oskarżenie 28-latki nie ma podstaw prawnych.

Marshae Jones została aresztowana w środę po tym jak sąd oskarżył ją o zabójstwo. Według sędziów 28-latka miała celowo sprowokować kłótnię, w czasie której została postrzelona i straciła dziecko. Celem kobiety miało być doprowadzenie do aborcji.

Ten sam sąd w hrabstwie Jefferson nie zdecydował się postawić zarzutów kobiecie, która postrzeliła Jones, Ebony Jemison. Sędziowie uznali, że Jemison działała w samoobronie w czasie kłótni, do której doszło 4 grudnia.

Sprawa postrzegana jest jako test dla prawa przyjętego w listopadzie w Alabamie. Poprawka do stanowej konstytucji sprawiła, że na terenie stanu człowiek od momentu poczęcia cieszy się pełną ochroną prawną i dysponuje pełnią praw.

W tym roku parlament stanowy Alabama wprowadził przepisy niemal całkowicie zakazujące aborcji (jest ona nielegalna nawet w przypadku spłodzenia dziecka w wyniku gwałtu lub czynu kazirodczego).

Prawnicy Jones zwracają uwagę, że zgodnie z logiką oskarżenia kobieta chcąc doprowadzić do śmierci dziecka rozpoczęła kłótnię z Jemison, w czasie której została postrzelona w brzuch.

"To przeczy logice i rozsądkowi" - czytamy we wniosku o oddalenie sprawy przygotowanym przez zespół prawników, na czele którego stoi Mark White.

Biuro prokuratora okręgowego w komunikacie z ubiegłego tygodnia podkreślało, że nadal rozważa czy traktować sprawę jako zabójstwo, postawić łagodniejsze zarzuty, czy odstąpić od oskarżenia 28-latki. W poniedziałek prokuratura poinformowała, że wkrótce podejmie decyzję ws. dalszych działań.

Jones, która nie wchodziła wcześniej w konflikt z prawem, jest już matką sześcioletniego dziecka. W czwartek została zwolniona z aresztu za kaucją.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA