fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Jak województwa będą wspierać zabiegi in vitro

Fotorzepa, Darek Golik
Nie tylko miejskie samorządy, ale też wojewódzkie zamierzają finansować procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom ze swojego terenu.

– Po wycofaniu finansowania procedury in vitro na poziomie krajowym chcemy pomóc ludziom, którzy mają problemy z poczęciem dziecka – mówi Piotr Bors, radny województwa łódzkiego.

W budżecie województwa zapisano 200 tys. zł na programy zdrowotne przeciwdziałania niepłodności. – Po tym, gdy jednym podpisem minister zdrowia wycofał się z finansowania programu, wiele osób zostało z niczym. Część samorządów uruchomiła własne programy, ale wiele osób nie ma do nich dostępu – mówi radny Bors. Samorząd województwa chce skorzystać z doświadczeń miasta Łodzi. Tam wprowadzono procedurę in vitro dofinansowywaną z budżetu w lipcu 2016 r. Miasto dopłaca 5 tys. zł do jednego zabiegu. – Para może przejść maksymalnie trzy – mówi Adam Wieczorek, radny, jeden z pomysłodawców miejskiego programu. W Łodzi do tej pory zanotowano 113 ciąż, w tym siedem mnogich, a na świat przyszło 40 dzieci. – Z programu mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Łodzi, kobiety które nie skończyły 40 lat, w wyjątkowych przypadkach 42 – dodaje radny. Podobne kryteria chce stosować samorząd województwa.

Program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego w czerwcu przyjęli radni Warszawy. Przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25–40 lat, zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Procedury ruszyły w listopadzie. – W programie bierze udział 156 par. Na razie za wcześnie mówić, ile z nich spodziewa się dziecka – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

W lipcu 2015 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydował o przeznaczeniu 300 tys. zł w ciągu trzech lat na naprotechnologię, metodę polegającą na naturalnych metodach obserwacji cyklu i wyznaczania momentu owulacji. Do pierwszego etapu programu przystąpiło 26 par. W sierpniu i wrześniu przeprowadzona była dodatkowa rekrutacja. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przewidywał, że w pierwszym roku realizacji skorzystają z niego 42 pary. W październiku chwalił się pierwszymi trzema ciążami.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA