fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sąd Najwyższy: Gersdorf chce postępowania wyjaśniającego ws. sędziego Kamila Zaradkiewicza

Kamil Zaradkiewicz
Fotorzepa / Jerzy Dudek
We wtorek Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego skierował do Rzecznika Dyscyplinarnego SN żądanie podjęcia czynności wyjaśniających w związku z podejrzeniem popełnienia przewinienia służbowego przez sędziego Kamila Zaradkiewicza.

1 lipca 2019 r. sędzia prof. Kamil Zaradkiewicz, jeden z nowych sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie skutków zastrzeżeń do poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa zarówno w Polsce jak i Luksemburgu, na moc wyroków wydawanych przez sędziów zgłoszonych przez taką KRS.

Z kolei, 9 lipca Zaradkiewicz wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Jak czytamy w komunikacie prasowym Sądu Najwyższego, sens zabezpieczenia sprowadza się m.in. do pozbawienia Prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Cywilną uprawnień kierowniczych związanych z przekazaniem pytań prawnych Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego.

W ocenie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wydanie tego postanowienia może  wypełniać znamiona przewinienia służbowego. Chodzi o pominięcie przepisów zakazujących udzielania zabezpieczenia z urzędu w sprawach, które nie mogą być wszczęte z urzędu.

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zwrócił także uwagę, że udzielone postanowieniem  zabezpieczenie nie odnosi się w żaden sposób do roszczenia, będącego przedmiotem rozpoznania w sprawie. - Postanowienie to pozostaje także w całkowitej sprzeczności z unormowaniami dotyczącymi kompetencji Prezesów Sądu Najwyższego kierujących pracami poszczególnych izb w zakresie zarządzania biegiem spraw - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

W ocenie prof. Małgorzaty Gersdorf uzasadniony jest też zarzut rażącej obrazy dotyczących obiegu dokumentów (akt sprawy), które polegało na tym, że dokonano rozporządzenia aktami sprawy bez prawnej podstawy, a co za tym naruszono przepis nakazujący przechowywanie akt sprawy w Sądzie Najwyższym. - Swoimi działaniami SSN Kamil Zaradkiewicz doprowadził zaś do bezprawnego – jak wykazano powyżej – przekazania akt poza Sąd Najwyższy - podkreślono w komunikacie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA