fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Odprawy w sądach bez zmian - uspokaja resort Ziobry

123RF
Wysokość odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych wypłacanych sędziom i pracownikom sądów powszechnych w przypadku rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez zmian - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Obawy pracowników i związków zawodowych wzbudziła informacja "Faktu" o projekcie Tarczy antykryzysowej 4.0, który w ostatni piątek wpłynął do Sejmu (druk sejmowy nr 382). Według dziennika, przewiduje on zmniejszenie  maksymalnej kwoty odprawy wypłacanej pracownikowi w związku z redukcją zatrudnienia. Obecnie odprawa taka nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia (ok. 39 tys. złotych brutto). Projekt zakłada zmniejszenie odpraw do maksymalnie 10-krotności minimalnej pensji, czyli ok. 26 tys. zł. Na zmianach straciliby także pracownicy odchodzący na emeryturę. Emeryci stracą na zmianach, które rząd chce wprowadzić do tarczy antykryzysowej.

- Zmiany uderzą także w emerytów - alarmuje "Fakt". Gazeta przypomina, że według obowiązujących przepisów, pracownik odchodzący na emeryturę musi dostać odprawę w wysokości przynajmniej jednej miesięcznej pensji, a w  przypadku niektórych zawodów, np. urzędników czy nauczycieli, wysokość odprawy jest zależna od stażu pracy i może wynosić nawet 6-krotność miesięcznych zarobków. Po zmianach w Tarczy starsi pracownicy, którzy przechodzą na emeryturę, mogliby liczyć najwyżej na  26 tys. zł odprawy.

Czytaj też:

Resort sprawiedliwości zapewnia, że projekt Tarczy antykryzysowej 4.0 nie zmienia zasad wypłacania świadczeń wypłacanych sędziom i pracownikom sądów powszechnych w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

- Zawarty w projekcie przepis mówiący o wysokości odpraw lub odszkodowań wypłacanych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii COVID-19, nie dotyczy sądów powszechnych, ani innych jednostek podległych Ministerstwu Sprawiedliwości lub przez resort nadzorowanych. Projektowany przepis nie ma więc jakiegokolwiek wpływu na wysokość odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych wypłacanych pracownikom tych instytucji w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, w tym sędziom i prokuratorom przechodzącym w stan spoczynku - wskazuje MS.

Zapewnia, że projektowany przepis nie dotyczy również jakichkolwiek rozliczeń związanych z delegacjami, o których mowa w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz w ustawie o pracownikach sądów i prokuratury.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA