Młodzi Polacy. Student pracuje i planuje przyszłość

Ponad połowa studentów I roku, a na IV już 70 proc. jest aktywnych zawodowo. Ten trend będzie się nasilał.

Publikacja: 04.11.2018 20:00

Młodzi Polacy. Student pracuje i planuje przyszłość

Foto: Adobe Stock

Najczęstszą motywacją do pracy jest dla młodych Polaków wyjazd na studia do większego miasta, gdzie koszty życia też są zwykle wyższe. Dwie trzecie z takich studentów pracuje. Rzadziej (57 proc.) aktywnością zawodową wykazują się ci, którzy studiują w miejscu zamieszkania – wynika z badania Kantar TNS i studenckiej organizacji AIESEC. Według sondażu, który objął 600 studentów (dziennych, zaocznych i doktorantów w wieku 18–30 lat), łącznie sześciu na dziesięciu z nich pracuje.

Czytaj także: Wakacyjna praca może się przekształcić w stały etat

– Potwierdza się trend, który obserwujemy od wielu lat: aktywnego poszukiwania i podejmowania pracy przez studentów. Ponad połowa z nich podejmuje pracę zawodową pod koniec okresu studiów, a 43 proc. z nich zaczyna pracę w pełnym wymiarze godzin – zwraca uwagę Kamil Michalski, digital director w Kantar. Ten trend oznacza, że osoby, które podczas studiów nie zdobyły żadnego doświadczenia zawodowego, wchodząc na rynek pracy, mogą być na gorszej pozycji. Są one jednak w mniejszości.

Atut u pracodawcy

Więcej, bo ponad połowa uczestników badania, to osoby, które zaczęły zarabiać już na I roku. Tak jak Aleksandra, która na studia ekonomiczne w Łodzi przyjechała z Radomia i pracowała przez cały okres nauki. Chciała być niezależna finansowo od rodziców; utrzymywała się więc ze stypendiów (socjalnego i naukowego), dorabiając też jako kelnerka.

Dzięki temu było ją stać m.in. na wakacje za granicą. Jak wynika z badania, zdecydowana większość, bo 90 proc. pracujących studentów, uważa, że warto sobie dorobić, by mieć pieniądze na własne przyjemności.

Znacznie mniejsza – choć i tak spora grupa badanych (23 proc.) – przyznaje, że do aktywności zawodowej zmusza ich sytuacja materialna. Jednak i oni są wśród 80 proc. pracujących studentów, których do pracy zachęca także atut, jakim jest doceniane przez pracodawców doświadczenie zawodowe. Potrzebę jak najwcześniejszego zdobycia tego doświadczenia doceniają przede wszystkim osoby, które na studia przeprowadziły się do większego miasta. Wykorzystują w tym celu nie tylko pracę; spora część (72 proc.) badanych zdobywa je na praktykach i stażach, które na piątym roku ma już za sobą niemal każdy student.

Z kolei największa aktywność zawodowa młodych Polaków przypada na czwarty rok studiów – gdy zwykle można się już pochwalić wyższym wykształceniem, a jeszcze nie ma obowiązków związanych z pisaniem pracy magisterskiej.

Zdaniem Marty Zastawny, badaczki w Kantar TNS, wyniki badania dowodzą, że polscy studenci inwestują w swoją przyszłość. Potwierdza to aż 49-proc. grupa studentów pierwszego roku, którzy mają już na swoim koncie praktyki zawodowe. Na drugim roku ten udział rośnie do 60 proc. – Studenci wierzą, że zgromadzone podczas studiów doświadczenie pomoże im w przyszłości zdobyć pracę, która umożliwi im rozwój zawodowy i pozwoli realizować się na innych polach. Wychodzą w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, którzy poszukują młodych pracowników, mogących pochwalić się zarówno niezbędnym wykształceniem, jak i praktycznymi umiejętnościami – dodaje Zastawna, zaznaczając, że postawy studentów różnią się tylko nieznacznie w zależności od kierunku studiów.

Chęci do rozwoju

Według Kamila Michalskiego postawa pracodawców, którzy chętnie poszukują młodych pracowników po studiach, ale już z udokumentowanym doświadczeniem zawodowym, jest niewątpliwie jednym z czynników wzmacniających aktywność zawodową wśród studentów. Można się więc spodziewać dalszego wzrostu odsetka osób jednocześnie uczących się i pracujących.

Jednocześnie dla ponad trojga na czworo badanych praca podczas studiów (podobnie zresztą jak praktyki) jest sposobem na to, by zweryfikować, czy na pewno chcieliby się tym zajmować w przyszłości. Tak też było w przypadku Aleksandry, która pomimo dobrych zarobków i perspektyw awansu stwierdziła, że nie odpowiada jej kariera menedżera restauracji. Za to kilkuletnia praktyka zawodowa pozwoliła jej po studiach trafić od razu na kierownicze stanowisko w call center.

Jak jednak dowodzi badanie, Aleksandra i tak względnie późno określiła swoje plany zawodowe; większość, bo aż 72 proc. ankietowanych studentów, twierdzi, że już wie, czym chciałoby się zajmować w przyszłości. Zdaniem autorów raportu widać zmianę podejścia do życia w młodym pokoleniu, które nie zamierza się poświęcać dla kariery ani pracować tak dużo jak ich rodzice.

Wprawdzie ponad jedna trzecia studentów deklaruje, że najważniejsze są dla nich wysokie zarobki (mniejsza o ciekawą pracę), ale dużo więcej, bo prawie połowa, oczekuje od pracy przede wszystkim możliwości rozwoju, stawiając zarobki na drugim miejscu. Młodym Polakom zależy na rozwoju nie tylko w pracy; ponad połowa nie chce, by praca zabierała im zbyt dużo czasu, bo pragnie się realizować na innych polach. Niemal takiej samej grupie zależy, by pracować mniej niż ich rodzice. Często wybraliby też elastyczne godziny pracy – nawet kosztem niższych zarobków.

Najczęstszą motywacją do pracy jest dla młodych Polaków wyjazd na studia do większego miasta, gdzie koszty życia też są zwykle wyższe. Dwie trzecie z takich studentów pracuje. Rzadziej (57 proc.) aktywnością zawodową wykazują się ci, którzy studiują w miejscu zamieszkania – wynika z badania Kantar TNS i studenckiej organizacji AIESEC. Według sondażu, który objął 600 studentów (dziennych, zaocznych i doktorantów w wieku 18–30 lat), łącznie sześciu na dziesięciu z nich pracuje.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca
Rząd odpowiada na plany masowych zwolnień w firmach. 50 mln zł wsparcia
Praca
Trudno dzisiaj zagonić pracownika do biura. Szczególnie w piątek
Praca
Tego powinni się uczyć przyszli menedżerowie AI
Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera