fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Zaprzeczenie macierzyństwa, ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa - terminy staną się realne

Adobe Stock
Realne terminy na zaprzeczenie macierzyństwa, ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa mają ułatwić ustalenie biologicznego ojca.

Takie zmiany przewiduje uchwalona w środę nowela Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, autorstwa ministra sprawiedliwości.

Terminy te mają biec od chwili, gdy dziecko dowie się o braku biologicznego pochodzenia od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone. Dziecko będzie miało rok na wytoczenie powództwa. Roczny termin ma dać mu realną szansę na podjęcie przemyślanej decyzji mającej niezwykle poważne i długofalowe konsekwencje a dodatkowo nie destabilizuje nadmiernie sytuacji prawnej dziecka. Jeżeli dziecko dowie się o braku biologicznego pochodzenia od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone - zanim osiągnie pełnoletność - termin do wytoczenia powództwa liczy się od daty osiągnięcia przez nie pełnoletności.

W projekcie zaproponowano podobne zmiany początku biegu terminów dla matki oraz męża matki na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Zmiany te stanowią wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 maja 2018 r. Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia, ale jeszcze musi się nimi zająć Senat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA