fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Alimenty ryczałtowe jeszcze w tym roku

Fotolia.com
Za kilka miesięcy ma funkcjonować procedura natychmiastowego uzyskiwania zryczałtowanych świadczeń.

Ma ona usprawnić dochodzenie alimentów i odciążyć sądy.

Sejm przystąpił do prac nad nowelą kodeksu rodzinnego ustanawiającą tę szybką ścieżkę, by umożliwić uzyskanie ryczałtowych alimentów, obecnie na poziomie 460 zł przy jednym dziecku, przy dwójce po 420 zł na dziecko, a przy trójce i większej liczbie po 380 zł na dziecko.

Te jednakowe w całej Polsce świadczenia będą orzekane w nowej, szybkiej procedurze sądowej. Występujący o nie (zwykle matka dzieci) będzie składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w internecie, łatwym do wypełnienia, co ma ograniczyć udział adwokatów w tych sprawach, a więc także koszty obsługi prawnej.

Po złożeniu pozwu sąd (referendarz) będzie wydawał nakaz zapłaty alimentów ryczałtowych, tak jak to się odbywa w postępowaniach uproszczonych, a natychmiast wykonalny nakaz komornik będzie mógł od razu egzekwować, o ile oczywiście dłużnik alimentacyjny ma środki na ich zapłacenia. Nie ma jednak wątpliwości, że szybki wyrok zwiększa szanse na ściągnięcie długu.

Uzyskanie alimentów ryczałtowych nie zamknie jednak drogi do domagania się wyższych, ale już w zwykłym postępowaniu. Autor noweli – Ministerstwo Sprawiedliwości – liczy jednak, że tak jak w innych uproszczonych postępowaniach, większość pozwanych nie będzie się odwoływać i większość sporów zakończy się na ryczałtowych alimentach.

Także dłużnik alimentacyjny będzie się mógł odwołać od nakazu zapłaty, wnosząc tzw. sprzeciw. Nie zmienia to faktu, że do czasu ewentualnego uchylenia nakazu (co raczej będzie rzadkie) ma płacić alimenty natychmiastowe.

Projekt noweli przewiduje nadto dodatkowe rygory wobec rodziców utrudniających kontakty z dziećmi. One służą głównie – choć nie tylko – ojcom, ale przede wszystkim dzieciom. Wobec utrudniającego przyznane wyrokiem (lub umową) kontakty z dzieckiem sąd może oprócz zasądzenia odszkodowania (co już jest możliwe) orzec dodatkowe rygory: ustanowić kuratora, a jeśli jego nadzór nie poprawi kontaktów, sprawą zajmie się prokurator, najpierw z ostrzeżeniem, a później z grzywną.

Etap legislacyjny: przed drugim czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA