Rachunkowość

Konkurs audytorski dla studentów

123RF
Studenci warszawskiej SGH zostali zwycięzcami konkursu audytorskiego, organizowanego przez firmę EY.

Finałowy etap turnieju Audit OdyssEY miał miejsce we wtorek w Warszawie. Zwyciężył zespół studentów „Audit Factory" z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej w składzie Krzysztof Aszkowski, Nikodem Kramarz, Szymon Łopocz i Wiktor Urbański. Drugie miejsce wywalczyły „Młode Wilki 2" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a na trzecim uplasował się zespół „Fantastic Four", również z SGH.

Była to już trzecia edycja konkursu. W ostatniej fazie uczestnicy zmierzyli się ze studium przypadku, podobnym do autentycznej pracy biegłych rewidentów. Chodziło m.in. o analizę nabycia spółki, aspekty podatkowe funkcjonowania przedsiębiorstwa, kwestie związane z prawidłowością rozliczenia i inwentaryzacji zapasów oraz odzyskiwania należności handlowych.

We wcześniejszych etapach Audit OdyssEY, w których wzięło udział blisko 2 tys. uczestników pogrupowanych w 500 zespołów z całego kraju, sprawdzano wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości poprzez m.in. testy w formie online. Organizatorzy posłużyli się nowoczesnymi środkami komunikacji – jeden z etapów odbył się w formie tzw. webcastu (transmisji na żywo przez internet).

– Chcemy uzmysłowić studentom, na czym w praktyce polega audyt, z jego szerokim wachlarzem zagadnień i niepowtarzalnością tematów. Pracujemy w spółkach działających w różnych branżach i zajmujemy się nie tylko finansami i księgowością, ale również dowiadujemy się, jak wyglądają proces produkcji, sprzedaży, zakupy i logistyka. Poznajemy wpływ tych obszarów działalności na sytuację finansową firmy prezentowaną w sprawozdaniu finansowym dla inwestorów – powiedział Marcin Zieliński, partner w dziale audytu firmy EY i członek jury konkursowego. Dodał, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a w finale zebrała się prawdziwa śmietanka młodych finansistów z różnych uczelni z całej Polski.

– Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, takim samym, jakie jest oczekiwane na co dzień od prawdziwego audytora współpracującego z największymi polskimi przedsiębiorcami – ocenił Marcin Zieliński.

Zwycięski zespół otrzymał do podziału 20 tys. zł, a także oferty pracy lub płatnych praktyk oraz szkoleń w firmie EY. Organizatorzy ufundowali też nagrody pieniężne i rzeczowe dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca. Zdobywcy miejsc na podium otrzymali też w nagrodę prenumeraty elektronicznego wydania „Rzeczpospolitej", która patronowała konkursowi.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL