fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Właściciel prawny i ekonomiczny to nie zawsze ten sam podmiot

Adobe Stock
Gdy organ uzna, że między własnością prawną a ekonomiczną aktywów niematerialnych są rozbieżności, które nie mają odzwierciedlenia w wynagrodzeniu, może zakwestionować dotyczące ich transakcje.

W grupach kapitałowych często spotkać się można z transakcjami, w ramach których podmioty powiązane przenoszą pomiędzy sobą aktywa niematerialne (np. sprzedają je lub transferują), a następnie udzielają sobie licencji na korzystanie z takich aktywów w ramach prowadzonej działalności. Z perspektywy cen transferowych nieodłącznym aspektem związanym z takimi transakcjami jest kwestia własności prawnej i ekonomicznej danego aktywa niematerialnego, która często nie jest analizowana przez podatników, a która coraz częściej jest przedmiotem zainteresowania organów kontrolujących, ponieważ wpływa na sposób kalkulacji i wysokość wynagrodzenia w tych transakcjach.

Transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi dotyczące aktywów niematerialnych w ostatnim czasie cieszą się szczególnym zainteresowaniem organów kontrolujących. Organy przede wszystkim szczegółowo analizują wszelkie transakcje wewnątrzgrupowe, dotyczące licencji/sprzedaży znaków towarowyc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA