fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Eksport rolno-spożywczy zwiększy się w 2016 r. o ponad 4 proc.

123rf.com
W tym roku za granicę sprzedamy żywność i towary rolne za niemal 24,6 mld euro – prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Saldo wyniesie 8,2 mld euro.

Tegoroczny wzrost eksportu rolno-spożywczego będzie mniejszy niż przed rokiem, kiedy to wyniósł 7,7 proc. Wystarczy jednak do pobicia kolejnego rekordu. Rok do roku wartość sprzedaży zagranicznej polskiej żywności i towarów rolnych zwiększy się o blisko 1 mld zł, do 24,6 mld euro. Będzie o ponad 300 proc. wyższa niż w 2004 roku, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej.

Tegoroczne wydatki na import mogą się zwiększyć o ponad 3 proc. do 16,4 mld euro. To oznacza, że ponownie historycznie wysoka będzie nadwyżka w handlu rolno-spożywczym. Wyniesie 8,2 mld euro, wobec 7,7 mld euro w 2015 r. – prognozuje IERIGŻ.

W 2016 r. największy wpływ na rozwój sytuacji w polskim handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi będą miały: postępujące spowolnienie gospodarcze na rynkach WNP i w Chinach, powolna poprawa sytuacji w UE oraz relatywnie wysoka dynamika wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się, w tym szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej – wyjaśniają autorzy raportu.

Eksport będą utrudniały natomiast rosyjskie embargo oraz ograniczenia wprowadzone w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Po słabszych zbiorach w 2015 r. nastąpiło pogorszenie relacji podaży i popytu na krajowych rynkach produktów roślinnych. W związku z tym, zmniejszyły się nadwyżki, które wyznaczają polskie – czytamy w raporcie.

Wzrośnie przede wszystkim wywóz mięsa (w tym szczególnie drobiowego) i podrobów, przetworów mięsnych, mleczarskich oraz ryb i owoców morza. IERIGŻ bierze też pod uwagę, że spośród produktów roślinnych zmaleje eksport zbóż, oleistych, świeżych owoców i warzyw, przetworów warzywnych oraz cukru, a zwiększy się większości produktów przetworzonych, w tym szczególnie tytoniu i papierosów, kawy, herbaty, kakao, wód i napojów orzeźwiających, przetworów ziemniaczanych i wyrobów cukierniczych.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA