fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Stan w Australii legalizuje eutanazję

123RF
Parlament australijskiego stanu Wiktoria, po trwającej ponad 100 godzin debacie, przyjął przepisy zezwalające na eutanazję śmiertelnie chorych osób - informuje BBC.

Wiktoria to drugi najludniejszy stan Australii (na terenie stanu znajduje się miasto Melbourne, zamieszkiwane przez ponad 4,5 mln osób co stanowi 80 proc. ludności stanu).

Nowe przepisy wejdą w życie w połowie 2019 roku. Jak pisze BBC na ich mocy osoby śmiertelnie chore będą mogły zwrócić się do lekarza z prośbą o podanie im środka powodującego w efekcie ich śmierć. Eutanazji będą mogły poddać się jedynie osoby, które mają więcej niż 18 lat i którym lekarze dają najwyżej sześć miesięcy życia (wyjątkiem są niektóre schorzenia - takie jak stwardnienie zanikowe boczne - przy których o śmierć będzie można poprosić, gdy lekarze dają pacjentowi najwyżej rok życia).  

- Jestem dumny z tego, że w centrum parlamentarnego i politycznego procesu postawiliśmy współczucie - powiedział po głosowaniu premier stanu Daniel Andrews.

- To polityka w jej najlepszym wydaniu. Robimy to, w czym Wiktoria jest najlepsza - wytyczamy szlaki dla naszego narodu - dodał.

Przepisy przyjęto po długich debatach - jedna z debat parlamentu poświęcona tej sprawie trwała nieprzerwanie przez 26 godzin, druga - przez 28.

Niechętni nowemu prawu parlamentarzyści próbowali zablokować przyjęcie go zgłaszając setki poprawek do nowych przepisów.

W 1995 roku eutanazję zalegalizowały władze australijskiego Terytorium Północnego (nie jest stanem) - ale przepisy te zostały uchylone przez władze federalne po ośmiu miesiącach. Rząd federalny nie może jednak uchylać przepisów przyjętych przez parlamenty stanowe.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA