fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek liniowy od najmu w trakcie roku - interpretacja podatkowa

123RF
Wynajmujący, który zrezygnuje w połowie roku z rozliczenia ryczałtem i założy działalność gospodarczą, może płacić 19-proc. PIT.

Przy najmie prywatnym nie przysługuje podatek liniowy. Stawkę 19 proc. może płacić tylko przedsiębiorca. Wynajmujący może jednak w dowolnym momencie założyć działalność gospodarczą i od razu przejść na rozliczenie liniowe. Wyjaśnia to fiskus w najnowszej interpretacji.

Sprawa dotyczyła podatnika, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Prowadzi najem prywatny dwóch mieszkań. Płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Planuje jednak jeszcze w trakcie 2018 r. rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań. Zapytał, czy w chwili założenia biznesu może zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na podatek liniowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, ponieważ po założeniu firmy zmieni się źródło przychodów. Przypomniał, że sposób rozliczenia najmu zależy od tego, czy podatnik uzyskuje przychód z najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), czy z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). W ramach najmu prywatnego podatnicy mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany (8,5 i 12,5 proc. od przychodu) lub skalę podatkową (18 i 32 proc. od dochodu). Jeśli zaś wynajmujący ma przychody z działalności gospodarczej, może płacić PIT według skali podatkowej lub podatek liniowy 19 proc.

Podstawową formą rozliczenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, jest skala podatkowa. Przysługuje ona z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Z kolei warunkiem rozliczenia podatku liniowego jest złożenie stosownego oświadczenia nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybraną formę rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej można zmienić dopiero w kolejnym roku. Trzeba wówczas złożyć oświadczenie do 20 stycznia. Zmiana sposobu rozliczenia nie jest możliwa w trakcie roku.

Jednocześnie w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeśli podatnik utraci w ciągu roku prawo do ryczałtu, nie może w tym roku korzystać ze stawki liniowej.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że jeśli wnioskodawca po założeniu biznesu będzie uzyskiwał przychody z najmu mieszkań w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej, to w trakcie 2018 r. będzie się mógł rozliczać według stawki liniowej.

numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 201.2018.1.KS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA