fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Amortyzacja sezonowa: Podatnik może dokonywać odpisów tylko w okresach faktycznego użytkowania środka trwałego

Podatnik może dokonywać odpisów tylko w okresach faktycznego użytkowania środka trwałego. Przez ten czas ma jednak prawo uwzględnić w kosztach całość rocznej kwoty umorzenia.

Ze składnikami majątku używanymi sezonowo mamy do czynienia w sytuacji, gdy nie są one wykorzystywane ciągle, a jedynie przez część roku, np. z uwagi na warunki pogodowe. Przykładem składnika majątku wykorzystywanego sezonowo jest maszyna do budowy dróg. Prace w tej branży trwają od wiosny do późnej jesieni, gdy nie ma śniegu i mrozu. Środkami trwałymi używanymi sezonowo, a wykorzystywanymi zimą są ratraki na stokach.

W jaki sposób dzielić

Ustawodawca przewidział specjalny tryb amortyzacji dla środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych używanych sezonowo Jest on określony w art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT i analogicznym art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Wskazano w nich, że amortyzacji dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania. W tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA