PIT/CIT: Nowe obowiązki dla powiązanych spółek

Transakcje z podmiotami z grupy już teraz muszą być dodatkowo dokumentowane. Wymogi będą jeszcze surowsze. Przybędzie biurokracji.

Aktualizacja: 13.09.2015 13:32 Publikacja: 13.09.2015 13:06

PIT/CIT: Nowe obowiązki dla powiązanych spółek

Foto: www.sxc.hu

Rząd zrezygnował z kontrowersyjnej propozycji drobiazgowego dokumentowania każdej – bez względu na wartość – transakcji z powiązaną spółką. I tak jednak firmom przybędzie wiele biurokratycznych obowiązków. Wprowadza je przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT i o CIT.

Bez wezwania z urzędu

– Nowe przepisy przysporzą firmom sporo pracy – mówi Anna Wcisło, menedżer w Crido Taxand. – Będą musiały systematycznie, na bieżąco opisywać transakcje z powiązanymi podmiotami. Teraz wiele firm robi to dopiero po wezwaniu skarbówki. Na przedstawienie dokumentacji mają siedem dni. Po zmianach zakres wymaganych informacji będzie tak duży (trzeba dodatkowo sporządzić analizy porównawcze czy opisać np. umowy o zarządzanie płynnością finansową albo o podziale kosztów), że nie zdążą jej w tym terminie przygotować.

Z pierwotnej wersji nowelizacji wynikało, że spółka, której przychody lub koszty przekraczają 2 mln euro rocznie, musi szczegółowo dokumentować każdą transakcję z powiązanym podmiotem. Bez względu na to, czy jej wartość wynosi 100 tys. czy 1 euro.

– Na szczęście po konsultacjach społecznych rząd zrezygnował z tej propozycji i przywrócił progi transakcji – mówi Anna Wcisło. – Jednocześnie jednak fiskus dostaje możliwość zażądania dokumentacji także tych transakcji, których wartość nie przekracza ustawowych limitów. Będzie to możliwe wtedy, gdy skarbówka uzna, że jest prawdopodobieństwo zaniżenia ceny. Ma to wyeliminować zakusy na dzielenie, w celu uniknięcia obowiązku dokumentacyjnego, transakcji na części – tłumaczy ekspertka.

Nowe przepisy o cenach transferowych mają wejść w życie co do zasady 1 stycznia 2017 r. Dotyczą podmiotów powiązanych kapitałowo, majątkowo i osobowo. Już teraz, stosując ceny odbiegające od rynkowych, ryzykują, że fiskus oszacuje im dochód. Jeśli nie mają dokumentacji bądź jest ona nierzetelna, skarbówka nałoży na doszacowany dochód 50-proc. podatek.

Wcześniejszy przychód

Nowelizacja wprowadza też inne zmiany. Kontrowersje budzi zwłaszcza tzw. mała klauzula obejścia przepisów (patrz ramka). Uregulowano także kompleksowo zasady pozyskiwania i przekazywania informacji o wypłatach odsetek.

Nowelizacja wprowadza też do ustawy o PIT regułę, że przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) powstaje w momencie przeniesienia ich własności na nabywcę. W tej sprawie fiskus wielokrotnie przegrywał w sądach. Potwierdzały one, że przychód powstaje dopiero wtedy, kiedy świadczenie staje się wymagalne. Odraczając termin zapłaty albo rozkładając należność na raty, można było więc przesunąć obowiązek podatkowy.

Rozliczanie dywidend

Kontrowersyjna klauzula

Nowelizacja wprowadza zasadę, że zwolnienie dywidendy z CIT nie przysługuje, jeśli podjęte przez spółki czynności nie mają rzeczywistego charakteru, tj. nie są dokonywane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. To tzw. mała klauzula obejścia przepisów, która ma obowiązywać już w przyszłym roku. Budzi duże kontrowersje (pisaliśmy o nich w „Rzeczpospolitej" z 7 września i 3 sierpnia), ponieważ daje urzędnikom możliwość oceny, czy działania firm miały na celu jedynie doprowadzenie do uzyskania zwolnienia z podatku. Z nowych przepisów wynika też, że beneficjent musi złożyć wypłacającemu dywidendę oświadczenie, w którym zapewni, iż transakcja nie jest fikcyjna. Fiskus będzie je weryfikował.

Przypomnijmy, że obecne regulacje pozwalają na zastosowanie zwolnienia z CIT do spółek, które przez określony czas posiadają odpowiednią liczbę udziałów w podmiocie wypłacającym dywidendę.

Rząd zrezygnował z kontrowersyjnej propozycji drobiazgowego dokumentowania każdej – bez względu na wartość – transakcji z powiązaną spółką. I tak jednak firmom przybędzie wiele biurokratycznych obowiązków. Wprowadza je przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT i o CIT.

Bez wezwania z urzędu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP