fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe: koszty od egzekucji, jakie są wątpliwości

AdobeStock
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wysokości opłat egzekucyjnych wywołuje duże zamieszanie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Spory o standard ich wyliczania raz wygrywa fiskus, raz podatnicy.

Przymusowa egzekucja zaległości podatkowych może przydarzyć się każdemu podatnikowi. Zagrożenie to dziś jeszcze wzrosło, bo wywołane pandemią spowolnienie gospodarcze zdążyło już negatywnie odbić się na finansach niejednej firmy. Niestety, tak jak przed pandemią, tak i w pandemii, gdy państwo zaczyna ściągać należne mu długi, każe sobie za to słono płacić, co od lat budzi spore kontrowersje. Sprawa wysokości kosztów egzekucyjnych dotarła nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Okazuje się jednak, że choć zasadniczo jego wyrok był korzystny dla przedsiębiorców i obywateli, to sądy administracyjne nie mogą się zdecydować jak stosować go w indywidualnych sprawach. Potwierdza to kolejny, wydany już w pandemii wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zaległy PIT

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., z której fiskus przymusowo ściągnął ponad 200 tys. zł zaległego PIT. Na podstawie wystawionego przez siebie tytułu wykonawczego zajął jej wierzytelności z ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA