Postępowanie podatkowe: koszty od egzekucji, jakie są wątpliwości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wysokości opłat egzekucyjnych wywołuje duże zamieszanie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Spory o standard ich wyliczania raz wygrywa fiskus, raz podatnicy.

Aktualizacja: 23.08.2020 15:05 Publikacja: 23.08.2020 02:00

księgowa

księgowa

Foto: AdobeStock

Przymusowa egzekucja zaległości podatkowych może przydarzyć się każdemu podatnikowi. Zagrożenie to dziś jeszcze wzrosło, bo wywołane pandemią spowolnienie gospodarcze zdążyło już negatywnie odbić się na finansach niejednej firmy. Niestety, tak jak przed pandemią, tak i w pandemii, gdy państwo zaczyna ściągać należne mu długi, każe sobie za to słono płacić, co od lat budzi spore kontrowersje. Sprawa wysokości kosztów egzekucyjnych dotarła nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Okazuje się jednak, że choć zasadniczo jego wyrok był korzystny dla przedsiębiorców i obywateli, to sądy administracyjne nie mogą się zdecydować jak stosować go w indywidualnych sprawach. Potwierdza to kolejny, wydany już w pandemii wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów