fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Usługę trzeba dokładnie opisać, by była kosztem

123RF
Spółka nie zaliczy do podatkowych kosztów wydatków na marketing, jeśli są niewłaściwie udokumentowane.

Zbyt ogólne zapisy na dokumencie od kontrahenta mogą spowodować, że fiskus zakwestionuje wydatek. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka, która chce podpisać umowę marketingową z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność. Jego zadaniem będzie m.in. pozyskiwanie klientów za granicą. Poza stałym miesięcznym wynagrodzeniem ma dostawać zwrot kosztów związanych z wykonywaniem umowy. Spółka zapłaci przedsiębiorcy na podstawie skanów poniesionych przez niego wydatków. Dostanie też od niego refakturę obejmującą wszystkie koszty, zarówno rozliczane w jego firmie, jak i inne, np. zakupy alkoholu. Zostaną opisane jako „koszty dodatkowe zgodnie z umową".

Czy to wystarczy do rozliczenia wydatków w kosztach uzyskania przychodów spółki? Twierdzi, że tak, ponieważ z jej punktu widzenia nie jest istotne, czy kontrahent rozlicza wydatki u siebie w firmie czy też nie.

Fiskus był innego zdania. Podkreślił, że wydatki, które spółka chce zaliczyć do podatkowych kosztów, muszą być związane z jej przychodem, a także prawidłowo udokumentowane. Nie wystarczy refaktura z pozycją „koszty dodatkowe zgodnie z umową". Nie ma bowiem na niej wskazania, jakie dokładnie wydatki zostały poniesione w związku z wykonywaniem umowy marketingowej. Nie pomogą też dokumenty źródłowe, są one bowiem wystawione na kontrahenta. Wynika z nich więc, że spółka nie jest nabywcą towaru bądź usługi.

Wydatki udokumentowane wspomnianą we wniosku o interpretację refakturą nie będą więc kosztem uzyskania przychodów spółki. Powinna wykazać, że są one związane z uzyskiwanym przez nią przychodem, natomiast na podstawie opisanej w taki ogólny sposób refaktury jest to niemożliwe.

Skarbówka przypomniała też ogólne zasady rozliczania wydatków. Są one kosztem uzyskania przychodów, jeśli zostały poniesione przez firmę (czyli muszą być pokryte z jej zasobów majątkowych). Powinny być definitywne, nie mogą być przedsiębiorcy w jakikolwiek sposób zwrócone. Nie mogą się też znajdować w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.  

numer interpretacji: 0111-KDIB2-1. 4010.77.2017.1.EN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA