fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firma w domu: wykończenie nowego mieszkania w kosztach podatkowych

Adobe Stock
Przedsiębiorca, który zainwestował w wykończenie nowego mieszkania ponad 30 proc. jego wartości, może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji. Odliczy nawet do 10 proc. rocznie.

Prowadzenie firmy w domu może dać spore korzyści podatkowe. Fiskus zgadza się na indywidualną stawkę amortyzacji od nowego lokalu w stanie deweloperskim. Dzięki temu podatnik odliczy nawet 10 proc. wartości nieruchomości rocznie zamiast 1,5 proc.

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego jednoosobową firmę, który w marcu 2019 r. nabył mieszkanie w stanie deweloperskim. Od marca do września 2019 r. prowadził w nim prace wykończeniowe obejmujące m.in. przebudowę wnętrza, burzenie ścian działowych i wykonanie nowych, przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wykonanie podłóg, zabudowę łazienki i kuchni. Koszty prac przekroczyły 30 proc. ceny nabycia. W maju 2019 r. przedsiębiorca zgłosił lokal do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Na cele firmowe przeznaczył jedno z pomieszczeń oraz część pozostałych.

Podatnik zamierza wprowadzić mieszkanie do ewidencji środków trwałych, by dokonywać od jego wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych w części przypadającej proporcjonalnie na powierzchnię zajętą pod działalność. Chciał potwierdzić, że ulepszenie mieszkania uprawnia go do amortyzacji według indywidualnej stawki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, przedsiębiorcy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ich ewidencji. Używane lokale to takie, które przed nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 60 miesięcy. Nieruchomość uznaje się za ulepszoną, jeśli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

Dyrektor KIS stwierdził, że lokal w chwili zakupu stanowił środek trwały w rozumieniu art. 22a ust. 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca może ustalić indywidualną stawkę amortyzacji. „Poniesione wydatki wykończeniowe jako wydatki na ulepszenie będą powiększały wartość początkową tego środka trwałego" – czytamy.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 215.2020.1.PS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA