Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej bez PIT

Jeżeli spółka kapitałowa oddaje członkom swojej rady nadzorczej kwoty uiszczone przez nich na podróże związane z pracami rady, to kwoty te są przychodem tych osób, który jednak po spełnieniu określonych przesłanek może być zwolniony z opodatkowania.

Publikacja: 03.05.2020 17:10

Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej bez PIT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2019 r. (0113-KDIPT2-2.4011.579.2019.1.DA).

W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 381 kodeksu spółek handlowych, w spółce akcyjnej ustanowiona została rada nadzorcza (RN). Posiedzenia RN odbywają się w siedzibie spółki lub poza jej siedzibą, co wiąże się dla członków RN z ponoszeniem kosztów przejazdu na posiedzenia oraz kosztów powrotu. Członkowie RN sprawują swoje funkcje na podstawie powołania. Spółka zwraca członkom RN koszty związane z ich dojazdami na posiedzenia RN na zasadach i do wysokości określonej w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej oraz ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (dalej: rozporządzenia). Świadczenia otrzymywane przez członków RN z tytułu kosztów podróży nie są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów. Co istotne, świadczenia te są ponoszenie w celu osiągnięcia przez spółkę przychodów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty