Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 7 na 8 maja Ukraina była celem intensywnego ataku powietrznego Rosji. Rakiety pojawiły się m.in. nad Kijowem i obwodem lwowskim.
Litwa, graniczący z Rosją i Białorusią kraj NATO, mogłaby wysłać na Ukrainę swoich żołnierzy w ramach misji szkoleniowej — wynika ze słów Ingridy Šimonytė.
Czy Rosja może użyć broni atomowej? Premier Litwy Ingrida Šimonytė w odpowiedzi wskazuje na kierunek wiatru
Šimonytė poinformowała, że ma zgodę parlamentu swojego kraju na wysłanie żołnierzy na Ukrainę, w ramach misji szkoleniowej. Jak na razie jednak Ukraina nie zwróciła się do Litwy z taką prośbą.
Czytaj więcej
Po raz piąty od początku stulecia na Kremlu odbyła się inauguracja tego samego prezydenta – Władimira Putina. Putin rządzi Rosją od 2000 roku.
Premier Litwy skomentowała też fakt, że w Rosji odbyły się ćwiczenia obejmujące użycie taktycznej broni atomowej w reakcji na sugestie Emmanuela Macrona, że na Ukrainie mogliby pojawić się żołnierze NATO. Šimonytė uważa, że użycie takiej broni przez Rosję jest mało prawdopodobne, ponieważ skutki takiego ataku odczułaby również Rosja. - Wiatr zazwyczaj wieje z zachodu na wschód - stwierdziła.