fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klauzula gross-up a podatek u źródła: ubruttowienie płatności zwiększa koszty uzyskania przychodu

Adobe Stock
Organy akceptują obecnie możliwość ujęcia w kosztach podatkowych należności powiększonej o podatek u źródła, nawet gdy umowa z kontrahentem nie zawiera klauzuli gross-up.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Wydaje się, że w ostatnim czasie interpretacje organów podatkowych i orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawie wątpliwości dotyczących zaliczania jako koszt ubruttowionych płatności objętych podatkiem u źródła uległo złagodzeniu na korzyść płatników. Do pewnego momentu organy podatkowe i sądy administracyjne uzależniały możliwość zaliczenia ubruttowionej części płatności do kosztów uzyskania przychodów właśnie od istnienia w umowie z kontrahentem klauzuli gross-up. Przykładowo, w odniesieniu do umów pożyczki:

- Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 maja 2008 r. (IP-PB3-423-304/08-4/JB) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w następującym brzmieniu: „biorąc pod ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA