Wpłata na PPK a zyski podatkowe

Przedsiębiorca, który inwestuje w emerytury dla pracowników, zaliczy wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Aktualizacja: 20.02.2020 07:28 Publikacja: 20.02.2020 07:16

Wpłata na PPK a zyski podatkowe

Foto: AdobeStock

Największe firmy wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) mają już za sobą. Teraz do programu przystępują średnie. Pojawiają się jednak problemy z rozliczaniem składek. Nie ma wątpliwości, że są podatkowym kosztem pracodawcy. Ale w którym momencie?

Zapytała o to spółka z o.o. zatrudniająca prawie 500 pracowników. Podpisała umowę o prowadzenie PPK. Pierwsze składki pobrała od wynagrodzenia należnego za listopad 2019 r.

W spółce pensje są wypłacane do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenie za listopad zostało więc przekazane pracownikom w grudniu. Natomiast składka do instytucji finansowej zarządzającej PPK wpłacona została w terminie ustawowym, czyli do 15 stycznia.

Czytaj także: Rezygnacja pracownika z PPK: problem z rozliczeniem wpłat

W którym miesiącu można zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdzi, że w grudniu. Czyli w miesiącu, w którym przypadł termin wypłaty wynagrodzenia.

Za jaki miesiąc jest należne wynagrodzenie

Co na to fikus? Przyznał, że wpłaty na PPK mogą być podatkowym kosztem. Pozwala na to art. 15 ust. 1da ustawy o CIT. Przepis ten wyraźnie stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez podmiot zatrudniający na zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Skarbówka nie zgodziła się jednak ze spółką w kwestii momentu rozliczenia składki. Urzędnicy powołali się na art. 15 ust. 4ga ustawy o CIT. Wynika z niego, że wpłaty dokonywane na PPK w części finansowanej przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne.

Fiskus podkreślił, że podstawą obliczenia składek na PPK jest wynagrodzenie. W opisanej sprawie wynagrodzenie pracowników, od którego naliczono składki, było należne za listopad. Dlatego wpłaty na PPK są kosztem uzyskania przychodów w listopadzie. Oczywiście pod warunkiem, że przekazano je w ustawowym terminie, czyli do 15 stycznia. Taki wymóg wynika ze wspomnianego art. 15 ust. 4ga ustawy o CIT.

Po terminie decyduje moment przekazania

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie wpłaci składek w terminie? Stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57aa ustawy o CIT. Składki będą kosztem pracodawcy w miesiącu, w którym zostaną przekazane do instytucji finansowej zarządzającej PPK (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-2.4010.500. 2019.1.SK).

Podobne zasady rozliczenia przewidziane są w ustawie o PIT.

O postępach programu pracowniczych planów kapitałowych pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 7 stycznia. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie, w drugiej połowie zeszłego roku, do programu przystępowały największe przedsiębiorstwa, czyli te, które zatrudniają przynajmniej 250 osób. Teraz przyszedł czas na średnie firmy, mające od 50 do 249 zatrudnionych. Do 24 kwietnia muszą wybrać instytucję finansową i podpisać umowę o zarządzanie PPK. Kolejny etap rusza 1 lipca.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Szymon Krawczyk, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego

Przepisy podatkowe stanowią, że kosztem uzyskania przychodów pracodawcy są wydatki poniesione na prawidłową realizację programu pracowniczych planów kapitałowych. Nie precyzują, o jakie wydatki chodzi. Na pewno są to płacone za pracowników składki. Oprócz tego pracodawca ponosi też jednak inne nakłady. Chociażby związane z przystąpieniem do programu: na szkolenia, materiały informacyjne, obsługę prawną. Niezbędna jest też aktualizacja systemów księgowych. Wydatki na te cele także powinny być podatkowym kosztem. W którym momencie je rozliczyć? Szczególne zasady dotyczą składek za pracowników, o czym mówi opisywana interpretacja. Pozostałe wydatki rozliczamy na zasadach ogólnych. Szkolenia, materiały informacyjne czy usługi prawne zaliczymy do kosztów w momencie poniesienia wydatku. Podobnie z reguły będzie z opłatą za aktualizację systemów księgowych.

Największe firmy wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) mają już za sobą. Teraz do programu przystępują średnie. Pojawiają się jednak problemy z rozliczaniem składek. Nie ma wątpliwości, że są podatkowym kosztem pracodawcy. Ale w którym momencie?

Zapytała o to spółka z o.o. zatrudniająca prawie 500 pracowników. Podpisała umowę o prowadzenie PPK. Pierwsze składki pobrała od wynagrodzenia należnego za listopad 2019 r.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty