Sonda deweloperska, czyli czy i jak gorąco jest na rynku mieszkaniowym

Deweloperzy deklarują, że w biurach sprzedaży jest ruch, ale nie ma wysokiej fali rezerwacji spowodowanej programem „Na start”.

Publikacja: 08.05.2024 14:04

Deweloperzy oceniają popyt na mieszkania i wpływ programu Mieszkanie na start.

Deweloperzy oceniają popyt na mieszkania i wpływ programu Mieszkanie na start.

Foto: Mat. prasowe

Otodom Analytics w połowie kwietnia informował o niespodziewanym i znacznym skoku liczby rezerwacji dziennie, głównie w Warszawie. W mediach społecznościowych pojawiła się narracja o możliwej powtórce z zeszłego roku, kiedy to zapowiedź „Bezpiecznego kredytu” zmobilizowała do dokonywania rezerwacji potencjalnych beneficjentów i tych, którzy bali się wyprzedaży oferty i wzrostu cen. W 2024 r. sytuacja jest inna – nie wychodzimy z dołka sprzedaży, znacznie łatwiej o kredyt hipoteczny, a sądząc po zapowiedziach program „Mieszkanie na start” nie będzie mieć tak znaczącego wpływu na rynek jak poprzednik.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań wyhamowała w kwietniu. Spada tempo wzrostu cen

Deweloperzy o wpływie programu „Mieszkanie na start”

Zapytaliśmy notowanych deweloperów, czy widzą wiosenne wzmożenie i wzrost liczby rezerwacji. Większość nie widzi wzmożenia, a jeśli tak – to punktowo lub tłumaczy to czym innym niż oczekiwania na program czy tym bardziej FOMO (strach, że coś przegapimy: lepiej kupić teraz, bo ceny wzrosną).

Unidevelopment

- Z końcem kwietnia br. mieliśmy zawartych przeszło dwukrotnie więcej umów rezerwacyjnych niż miesiąc wcześniej – ich liczba wzrastała stopniowo, z każdym tygodniem. Podobnie zwiększała się liczba tzw. luźnych rezerwacji – potwierdza wiceprezeska Ewa Przeździecka. - Zakładamy, że widoczna aktywność kupujących jest wynikiem przynajmniej kilku czynników. Wbrew treści części publikacji pojawiających się w mediach, nie widzimy jasnych przesłanek, aby wzrost rezerwacji uzasadniać bezpośrednio zapowiedziami wprowadzenia programu „Kredyt na start”. Wątek ten pojawia się w rozmowach z klientami, ale nie ma decydującego znaczenia. Należy pamiętać, że wspomniany program będzie kierowany do określonej grupy osób (przede wszystkim rodzin z dziećmi, gospodarstw domowych nieposiadających nieruchomości czy singli poniżej 35 roku życia). Duża część klientów, nie będzie mogła skorzystać z tego wsparcia. Podejmowaniu decyzji o podpisywaniu umów z pewnością sprzyjały natomiast poprawiające się nastroje konsumenckie i okres wiosenny, który w przypadku stabilnej sytuacji rynkowej zwykle pozytywnie wpływa na sprzedaż mieszkań – dodaje.

Ronson

- Sytuacja w naszych biurach sprzedaży w kwietniu nie zmieniła się. Odwiedzają je zarówno klienci kredytowi, jak i gotówkowi. Po dynamicznych pierwszych miesiącach 2024 r. rynek utrzymuje się w dość stabilnej atmosferze, co obserwujemy już od marca – mówi wiceprezes Andrzej Gutowski. - Warto wspomnieć, że wysokie wskaźniki rezerwacji mieszkań w kwietniu mogą być rezultatem opublikowania przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Przewiduje się, że program ten wejdzie w życie jesienią 2024 r., choć konkretna data nie została jeszcze ustalona. Z tego powodu rynek jest w ciągłym oczekiwaniu na nowy rządowy program wsparcia. Statystycznie rezerwacji mieszkania można dokonać na czas od 2 do 4 tygodni. Po upływie tego czasu nieruchomość jest ponownie wystawiana na sprzedaż, jeśli klient nie zdecyduje się na podpisanie umowy deweloperskiej - podkreśla.

Develia

- Ruch w biurach sprzedaży w kwietniu i zainteresowanie naszą ofertą oceniamy bardzo dobrze. Widzimy wprawdzie, zwłaszcza w ostatnich dniach kwietnia, spadek względem bardzo mocnego marca, ale jest to zgodne z wieloletnimi trendami i związane z długim weekendem – mówi Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży w Develii. - Obecny ruch w biurach sprzedaży trudno jednak porównywać z tym, co obserwowaliśmy w III kwartale 2023 r., gdy mieliśmy do czynienia ze skumulowanym popytem z poprzednich miesięcy. Po ataku Rosji na Ukrainę sprzedaż spadła o połowę. Klienci powrócili na rynek w 2023 r. wraz z poprawą nastrojów konsumenckich, spadkiem stóp procentowych i programem „Bezpieczny kredyt”. Nie bez znaczenia był też brak spadków cen, których oczekiwała część rynku – dodaje.

Robyg

- Notujemy bardzo dużo zapytań o mieszkania spełniające kryteria nowego rządowego programu „Na start”. Planujemy także wprowadzić jak najwięcej mieszkań spełniających te kryteria do naszej oferty. Nie widzimy żadnych zagrożeń, aby program ten nie wystartował – jest bardzo potrzebny dla Polaków i polskiej gospodarki. Widzimy duże zainteresowanie klientów – ale jeszcze czekają oni na szczegóły programu – mówi prezes Eyal Keltsh.

Dom Development

- Obserwujemy stabilne zainteresowanie zakupem nieruchomości, utrzymujące się na wysokim poziomie, porównywalne z poprzednimi miesiącami bieżącego roku – relacjonuje prezes Jarosław Szanajca.

Atal

- powiedziałbym, że ruch w biurach sprzedaży jest stabilny - zarówno jeśli chodzi umowy deweloperskie, jak i umowy rezerwacyjne – mówi Łukasz Borkowski z biura prasowego Atalu.

Victoria Dom

- Widzimy zainteresowanie naszymi kompaktowymi mieszkaniami. W związku ze wzrostem cen klienci ostrożnie podchodzą do rezerwacji i czekają na wejście programu w życie. Sprzedaż u nas progresywnie się zwiększa, ale nie widzimy szaleństwa zakupów – mówi wiceprezes Waldemar Wasiluk.

Archicom

- Nie dostrzegamy aktualnie wzmożonego zainteresowania potencjalnych nabywców mieszkań. Liczba podpisywanych umów rezerwacyjnych w większości lokalizacji utrzymuje się w ostatnich miesiącach na zbliżonym poziomie – mówi Piotr Ludwiński, dyrektor sprzedaży.

Murapol

- Niezależnie od funkcjonowania rządowych programów dopłat do kredytów, oferta Grupy Murapol cieszy się popularnością wśród osób szukających własnego mieszkania – mówi Iwona Sroka, członkini zarządu Murapolu. - Mimo, że takie programy mają nasze pełne poparcie, bo umożliwiają zakup własnego lokum w warunkach wysokich stóp procentowych, to zawsze powtarzamy, że kluczowe znaczenie ma wyróżniająca się i odpowiednio dopasowana do potrzeb rynkowych oferta. Oczywiście zauważamy zainteresowanie programem „Na start” wśród osób odwiedzających nasze biura sprzedaży. Najczęściej jednak, klienci zdecydowani na zakup konkretnego lokalu z naszej oferty, nie odkładają tej decyzji na później. Zawsze staramy się wypracować dla nich najkorzystniejsze rozwiązania, w tym co miesiąc organizujemy atrakcyjne promocje – dodaje.

Czytaj więcej

W marcu deweloperzy budowali na potęgę

W naszej sondzie wzięły też udział spółki nienotowane.

JW Construction

– W naszych biurach sprzedaży z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej klientów zainteresowanych nowym programem kredytowania, ale jest to raczej umiarkowanie wzmożony ruch. Klienci rozpoczynają poszukiwania mieszkań wcześniej, bo obawiają się, że podobnie jak przy “Bezpiecznym kredycie 2 proc.”, także w tym przypadku oferta najbardziej atrakcyjnych mieszkań będzie kurczyć się w krótkim czasie. Dlatego faktycznie część osób już teraz podpisuje umowy i decyduje się np. na odroczony termin płatności na kwotę, którą zamierza pozyskać z kredytu. Szczytu zainteresowania i największej sprzedaży spodziewamy się jednak wraz z oficjalnym uruchomieniem programu – mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektorka pionu sprzedaży i marketingu w JW Construction.

Acciona

- Zapowiedzi kolejnego nowego programu wsparcia zakupu pierwszego mieszkania w moim odczuciu nie wywołały tak spektakularnego efektu jak medialnie zapowiadano i oczekiwano – komentuje Anna Terlecka, dyrektorka sprzedaży Acciona w Polsce. - Wykazywane wzrosty rezerwacji to raczej kreacja i podsycanie potrzeb zakupu, aby rzadkość produktu i jego ograniczona dostępność wywołały chęć nabycia. Warto zauważyć, że transparentność i dostępność programu „Mieszkanie na start” jest na tyle skomplikowana, że trudno w prosty sposób wytypować grupę jego beneficjentów. W biurach Acciony obserwujemy duże, ale stabilne zainteresowanie naszą ofertą- dodaje.

Yareal

- W biurach sprzedaży Yareal nie widzimy obecnie efektu wzmożonych rezerwacji, a kwiecień pod tym względem nie różnił się wiele od marca – mówi prezes Jacek Zengteler. - Nasi klienci mają zazwyczaj bardzo jednoznacznie sprecyzowane oczekiwania dotyczące cech poszukiwanego mieszkania, czyli wymagania dotyczące lokalizacji, wielkości, standardu, a także otoczenia, w tym jakości terenów zielonych, a coraz częściej również zrównoważonych rozwiązań, które przekładają się na końcową cenę. Yareal specjalizuje się w budowie mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów, których nabywcy niekoniecznie uzależniają zakup nieruchomości od rządowych programów wsparcia dla kupujących. Apartamenty i mieszkania z podwyższonej półki są w większości kupowane bez kredytu lub z niewielkim udziałem finansowania z banku. Ten segment mieszkań jest dużo bardziej stabilny i cieszy się stałym zainteresowaniem. Programy wsparcia dla kredytobiorców również w przeszłości oddziaływały przede wszystkim na rynek mieszkań z segmentu popularnego - dodaje.

Spravia

- Zainteresowanie mieszkaniami z naszej oferty utrzymuje się na dobrym poziomie. Mamy projekty, szczególnie gdy mowa o kolejnych etapach dobrze znanych osiedli, w których widzimy ponadstandardowy przyrost rezerwacji. Inne osiedla również cieszą się zainteresowaniem, ale tu przyrost rezerwacji jest standardowy i stabilny – mówi Iwona Pasterska, kierowniczka biura sprzedaży w Warszawie.

Czytaj więcej

Zaskakujący skok rezerwacji mieszkań na rynku pierwotnym. Polacy ruszyli na łowy

Otodom Analytics w połowie kwietnia informował o niespodziewanym i znacznym skoku liczby rezerwacji dziennie, głównie w Warszawie. W mediach społecznościowych pojawiła się narracja o możliwej powtórce z zeszłego roku, kiedy to zapowiedź „Bezpiecznego kredytu” zmobilizowała do dokonywania rezerwacji potencjalnych beneficjentów i tych, którzy bali się wyprzedaży oferty i wzrostu cen. W 2024 r. sytuacja jest inna – nie wychodzimy z dołka sprzedaży, znacznie łatwiej o kredyt hipoteczny, a sądząc po zapowiedziach program „Mieszkanie na start” nie będzie mieć tak znaczącego wpływu na rynek jak poprzednik.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu