Interpretacyjne problemy związane z zakresem rozliczeń pobranych wpłat na pracowniczy plan kapitałowy (PPK) w razie rezygnacji uczestnika, to przykład tego, jak niestaranność legislacyjna może skomplikować nawet rzeczy proste i banalne. Poniżej podsumuję dotychczasowe potyczki w próbie zrozumienia art. 23 ust. 4 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (DzU poz. 2215 ze zm.; dalej: ustawa o PPK).
Niefortunny przepisUczestnictwo w PPK jest dobrowolną formą gromadzenia oszczędności, choć dobrowolność jest tu rozumiana na opak. Większość potencjalnych uczestników jest zapisywana automatycznie, a dobrowolność wyraża się głównie w możliwości złożenia deklaracji rezygnacji z aktywnego uczestnictwa w PPK. Deklarację taką można złożyć w każdym momencie. Musi ona trafić do rąk pracodawcy.
Z perspektywy pracodawcy problematyczne jest jednak złożenie deklaracji rezygnacji po naliczeniu i pobraniu z wynagrodzenia wpłat...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.