fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zeznanie CIT-8 tylko z kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Adobe Stock
Każde zeznanie CIT-8 musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, niezależnie od wielkości i zakresu działania składającego je podatnika.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację nr 28762, że od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady składania zeznań podatku dochodowego od osób prawnych. CIT-8 można złożyć tylko drogą elektroniczną z e-podpisem.

Według posłanki Krystyny Sibińskiej (PO–KO) taki wymóg to znaczne utrudnienie dla organizacji zatrudniających mniej niż pięć osób, samodzielnie prowadzących księgowość, które dotychczas mogły składać deklaracje w formie papierowej. Teraz będą musiały ponieść koszt zakupu e-podpisu albo zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu.

Wiceminister finansów Filip Świtała wyjaśnił, że zgodnie z art. 27 ust. 1c ustawy o CIT od 1 stycznia 2019 r. podatnicy mają obowiązek składania CIT-8 (zeznań o wysokości dochodu osiągniętego lub straty poniesionej w roku podatkowym) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r. stosuje się przepisy art. 45ba ustawy o PIT w nowym brzmieniu. Tymczasem do końca 2018 r. art. 27a ustawy o CIT umożliwiał rozliczenie w formie papierowej najmniejszym podatnikom (zatrudniającym do pięciu osób), na podstawie odwołania do uchylonych już przepisów ustawy o PIT. Teraz nie ma już żadnych wyjątków.

– Każde zeznanie składane przez podatnika CIT, niezależnie od jego wielkości i zakresu działania, wymaga opatrzenia podpisem kwalifikowanym. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek posiadania własnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź wyznaczenia w tym celu pełnomocnika (na druku UPL-1 – pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji) – napisał wiceminister Świtała w odpowiedzi na interpelację.

Poinformował też, że resort rozważa „działania w celu ułatwienia małym podmiotom, podatnikom CIT, prowadzenia działalności i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego". Nie podał jednak żadnych szczegółów, na czym miałyby polegać te ułatwienia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA