Skarbówka zgadza się na niższy podatek od przychodów z wynajmowanych apartamentów. Nawet wtedy, gdy znajdują się w hotelu, a czynsz dostajemy od firmy, która nim zarządza. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie.

Wystąpił o nią mężczyzna, który chce kupić apartament w hotelu. Następnie wynajmie lokal firmie, która prowadzi w tym obiekcie działalność hotelarską. Z tego tytułu będzie otrzymywał co kwartał czynsz. Mężczyzna prowadzi działalność gospodarczą w spółkach osobowych, ale apartament nie będzie miał z tym żadnego związku. Przychody z jego najmu chciałby opodatkować ryczałtem. Uważa, że ma do tego prawo, ponieważ najem jest odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów. Dlatego może być rozliczany inaczej, także ryczałtowo. Ten sposób opodatkowania nie przysługuje tylko wtedy, gdy umowa najmu jest zawarta w ramach działalności gospodarczej.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że co do zasady wybór zasad rozliczenia należy do wynajmującego. Jeśli najem nie jest działalnością gospodarczą, ma dwie możliwości. Pierwsza to zasady ogólne, czyli opodatkowanie według skali (18 lub 32 proc. PIT w zależności od wysokości dochodu). Druga to 8,5 proc. ryczałt płacony od przychodu.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że mężczyzna nie będzie wynajmował nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Najem nie wchodzi też w zakres takiej działalności. Nie ma więc przeszkód, aby zdecydować się na ryczałt. O wyborze tej formy rozliczenia należy poinformować urząd skarbowy. Podstawowy termin to 20 stycznia (jeśli w poprzednim roku rozliczaliśmy się w ten sposób, wtedy nie trzeba przekazywać kolejnego oświadczenia). Skoro najem rozpoczyna się w trakcie roku, zawiadomienie o ryczałcie składamy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód. Albo do końca roku, jeśli pierwszy przychód mamy w grudniu.

Numer interpretacji: IPPB1/4511-1235/15-4/MT n