Brak tego raportu oznacza konieczność złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych za miesiąc, w którym doszło do takiej wypłaty.
Uzupełnienie danychRaport ZUS RPA – imienny raport miesięczny – został wprowadzony od 1 stycznia 2019 r., aby uściślić dane niezbędne do ustalenia przez ZUS prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Składa się go w komplecie dokumentów rozliczeniowych wraz z deklaracją ZUS DRA oraz raportami ZUS RCA i ZUS RSA. Stanowi on uzupełnienie raportu RCA.
Czytaj także: Zmiany w rozliczeniach z ZUS w programie Płatnik i aplikacji ePłatnik od 2019 r.
Raportu ZUS RPA nie należy jednak składać za każdy miesiąc, a jedynie za taki, w którym ubezpieczony będący pracownikiem lub zleceniobiorcą:
1. otrzymał przychód należny za inny rok kalendarzowy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (blok III.B) lub tylko na ubezpieczenie wypadkowe (blok III.C),
Przykład
Firma wypłaca wynagrodzenia za d...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.