Pjongczang 2018

Pjongczang: Samsung daje telefony sportowcom. Nie wszystkim

AFP
Przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich południowokoreańska firma Samsung wręczyła sportowcom swoje flagowe produkty. Telefony nie trafiły do reprezentantów Iranu i Korei Północnej

Wszyscy sportowcy, którzy będą rywalizować o medale w Pjongczangu, otrzymali od producenta telefony Samsung Galaxy Note 8. W obawie przed naruszeniem międzynarodowych sankcji zakazujących dostarczania towarów luksusowych oraz takich, które mogą mieć zastosowanie militarne, telefonów nie otrzymali reprezentanci Korei Północnej i Iranu.

Przedstawiciele Iranu nie kryli oburzenia. Sprawę skomentował szef państwowego komitetu olimpijskiego. - Nie będziemy siedzieć cicho, gdy obraża się naszą narodową dumę, tożsamość i godność - powiedział Reza Salehi Amiri.

Dodatkowo do siedziby irańskiego MSZ wezwano południowokoreańskiego ambasadora w Teheranie. Zdaniem irańskich dyplomatów nieetycznym jest nierówne traktowanie sportowców. 

Głos w tej sprawie zabrał MKOl. Komitet ogłosił, że wszyscy sportowcy otrzymają telefony. Reprezentanci Iranu będą mogli zabrać ze sobą urządzenia do kraju. Nie wiadomo, jaka decyzja będzie podjęta w przypadku sportowców z Korei Północnej.

 

Źródło: AFP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL