fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Kawa dla mrówek

Kofeina wpływa na zachowania społeczne mrówek w sposób zależny od kontekstu społecznego
123RF
Pod wpływem kofeiny mrówki wykazują większą niż zwykle agresję wobec osobników z innego gatunku, natomiast dla towarzyszek z własnej kolonii są nadzwyczaj przyjazne.

Stwierdzili to naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Podawali mrówkom kofeinę i sprawdzali, jak wpłynie na ich zachowania społeczne.Codziennie przez 3 tygodnie do roztworu cukru dodawali różne dawki kofeiny, a następnie taki pokarm podawali owadom. Obserwowali też grupę kontrolną, która dostawała pokarm bez kofeiny. W każdej grupie znalazła się podobna liczba mrówek, w podobnym wieku.

Eksperyment pokazał, że gdy mrówka nakarmiona kofeiną spotka na swojej drodze obcą mrówkę, jest względem niej dużo bardziej agresywna niż ta, która kofeiny nie spożywała. U mrówek karmionych pokarmem zawierającym kofeinę rzadziej można było zaobserwować zachowania grożące, polegające na rozwieraniu żuwaczek, a czasami również specyficznym podginaniu odwłoka, sygnalizującego gotowość do wystrzelenia w kierunku przeciwniczki kwasu mrówkowego. Dużo szybciej przechodziły za to do bezpośredniej agresji: doskoku do przeciwniczki czy też jej ugryzienia.

Karmione kofeiną mrówki zachowywały się zupełnie inaczej wobec towarzyszek z własnej kolonii. W takiej sytuacji kofeina nie podwyższała poziomu agresji, wręcz przeciwnie, stymulowała przyjazne zachowania, których obserwowano więcej niż zwykle.

Kofeina wpływa więc na zachowania społeczne mrówek w sposób zależny od kontekstu społecznego.

Kofeina to jeden z najczęściej używanych neurostymulantów. Wyniki wielu badań ukazują jej wpływ na pobudzenie i aktywność osobników różnych gatunków zwierząt. Jednak stosunkowo niewiele prac ukazuje wpływ kofeiny na zachowania społeczne, a wyniki dotychczasowych prac na ten temat są niejednoznaczne.

-pap, Nauka w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA