fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Kiedy zniesienie wszystkich obostrzeń? Jest odpowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia

rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Mimo, że skala zakażeń akurat w Polsce osłabła, nadal musimy się trzymać standardów sanitarno-epidemiologicznych - oświadczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz dodał, że nie należy się spodziewać, że rząd "nagle" zdejmie wszystkie obostrzenia.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby testy wykazały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 4 604 osób. Zmarły 264 osoby zakażone, w tym 39 z powodu COVID-19. Liczba nowych przypadków jest o 4,8 proc. niższa niż przed tygodniem.

Czytaj także: Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych

Odnosząc się do aktualnych danych rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz powiedział, że z codziennymi informacjami o zakażeniach koresponduje liczba zleceń z POZ na testy. - Informowaliśmy, że liczba zleceń z POZ za poniedziałek będzie obrazowała rzeczywistość, którą będziemy mieli w ciągu tygodnia. Wcześniej mieliśmy po trzydzieści tysięcy zleceń, dziś ta liczba to poniżej 20 tys., co oznacza, że mniej pacjentów zgłasza się z objawami do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, co oznacza, że będzie przeprowadzonych w tygodniu mniej testów - oświadczył.

Czy w związku z malejącą liczbą zakażeń należy się spodziewać złagodzenia restrykcji narzuconych przez rząd? Obecne ograniczenia praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej obowiązują do końca miesiąca.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Nowych zakażeń mniej niż przed tygodniem
Nadzór epidemiologiczny. Rząd przestaje publikować dane

- Mimo, że skala zakażeń akurat w Polsce osłabła, nadal musimy się trzymać standardów sanitarno-epidemiologicznych. Jakikolwiek brak odpowiedzialności z naszej strony może spowodować to, co dzieje się w innych państwach, czyli dość szybką linię wzrostów - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Więc to jest cały czas apel do nas, żebyśmy mimo tych wyników, które mogłyby teoretycznie nas uspokajać nie czuli się w pełni spokojnie, bo to nie jest jeszcze pełen komfort, to nadal jest 4,6 tys. zakażeń odnotowanych ostatniej doby - dodał.

Czytaj także: Tomczyk: Zawalił się system szczepień w Polsce

Dopytywany, Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że "sytuacja ze spadającymi zakażeniami pozwala nam myśleć o jakichś aspektach luzowania". - Ale nie możemy się spodziewać, że nagle zdejmiemy jako Polska wszystkie obostrzenia, ponieważ widzimy co się dzieje w przypadku państw, które dość szybko zdjęły wcześniej obostrzenia, a dzisiaj borykają się z trzecią falą - zaznaczył.

W sprawie obostrzeń premier Mateusz Morawiecki ma podjąć decyzję w tym tygodniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA