Komercyjne

Wysyp wież na Woli

Walter Herz
W Warszawie powstaje ok. 780 tys. mkw. powierzchni biurowej. Las wież rośnie na Woli.

- W 2017 roku na warszawskim rynku biurowym mogliśmy obserwować największą w historii aktywność deweloperów. Popyt na biura jest jednak tak duży, że ilość wolnej powierzchni stale się zmniejsza - podkreślają analitycy firmy doradczej Walter Herz. Podają, że w 2017 roku wynajęto w stolicy 800 tys. mkw. biur. - W pierwszym półroczu ubiegłego roku do najemców trafiło około 390 tys. mkw. biur, a druga połowa roku okazała się jeszcze lepsza. Najwięcej powierzchni - 230 tys. mkw. wynajęto w ostatnim kwartale - wynika z analiz Walter Herz. - Łączna wielkość wynajętej powierzchni biurowej była w minionym roku nieznacznie mniejsza niż w rekordowym pod tym względem 2015 roku, ale wynajętych zostało więcej biur niż rok wcześniej.

Największym powodzeniem inwestorów, jak zaznaczają eksperci Walter Herz, niezmiennie cieszą się biurowce w Śródmieściu, na Woli i Mokotowie. Podobnie jak rok wcześniej, największy udział w strukturze popytu w ubiegłym roku przypadł na nowe umowy.

- 2017 rok był okresem intensywnej działalności deweloperów na skalę, jakiej nie obserwowaliśmy jeszcze w historii branży, czego efektem jest rekordowa ilość powierzchni biurowej, jaka obecnie powstaje na terenie aglomeracji - mówią specjaliści Walter Herz. - Rynek warszawski oferuje dziś ponad 5,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W ubiegłym roku jego zasoby wzbogaciły się o niespełna 280 tys. mkw. powierzchni, która powstała w ponad dwudziestu oddanych obiektach. Nowa podaż była zdecydowanie mniejsza niż w rekordowym 2016 roku, kiedy do warszawskiej oferty weszło ponad 400 tys. mkw. powierzchni.

W Warszawie powstaje ok. 780 tys. mkw. powierzchni biurowej. Budowa większości budynków rozpoczęła się w 2017 roku i zakończy się za dwa - trzy lata. - Jest wśród nich wiele szeroko zakrojonych inwestycji. Powstają wysokościowce wymagające dłuższego czasu budowy niż przeciętne budynki biurowe - podają eksperci W Warszawie powstaje ok. 780 tys. mkw. powierzchni biurowej. - Wieże najliczniej wyrosną wkrótce wokół ronda Daszyńskiego, w okolicy którego tworzy się nowe centrum biznesowe Warszawy.

Jednocześnie, jak zwracają uwagę eksperci, obok powstającego ośrodka biurowego na warszawskiej Woli, rosną osiedla mieszkaniowe. W ciągu ostatniej dekady liczba oddanych mieszkań w tej części Warszawy wzrosła dziesięciokrotnie. Na Woli buduje się w tej chwili najwięcej mieszkań w mieście.

Wolumen dostępnej powierzchni biurowej w Warszawie zwiększa się, ale chłonność rynku jest tak duża, że nie wpływa to na wzrost współczynnika pustostanów. - Przeciwnie. Przez cały miniony rok wskaźnik pustostanów spadał. Zainteresowanie warszawskimi biurami było na tyle duże, że pomimo wzrostu podaży, ilość niewynajętej powierzchni malała - podaje Walter Herz. - Na koniec 2017 roku wskaźnik pustostanów spadł w Warszawie do 11,6 proc. To o 2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Eksperci Walter Herz zwracają uwagę, że to najniższe wskazanie od czterech lat. W biurowcach w centralnych obszarach miasta współczynnik wolnej powierzchni wyniósł przeszło 9 proc., a poza centrum osiągnął wartość ponad 13 proc.

- Ubiegły rok zaznaczył się kilkoma dużymi transakcjami, które związane były z wynajmem kilkunastu tysięcy mkw. powierzchni. Bank Millenium odnowił umowę na ponad 18 tys. mkw. powierzchni w Harmony Office Centre. Na podpisanie umowy przednajmu i ekspansję zdecydowała się firma Citi Service Center Poland, wynajmując w Generation Park X powierzchnię także ponad 18 tys. mkw. - podaje Walter Herz. - Nową umowę w Atrium Garden na ok. 15 tys. mkw. podpisał J.P. Morgan Poland, a Alior Bank w Łopuszańska Business Park i koncern farmaceutyczny AstraZeneca w budynku Postępu 14 odnowiły umowy w połączeniu z ekspansją, które obejmowały po przeszło 13 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W ocenie ekspertów Walter Herz w najbliższym czasie segment biurowy utrzyma swoją dynamikę, a Warszawa nadal będzie dobrze wykorzystywała zmiany, jakie zachodzą na globalnych rynkach. - Do stolicy wciąż napływać będą nowi inwestorzy, w tym najwięksi światowi gracze, a zapotrzebowanie na biura, także z uwagi na brexit, może się jeszcze zwiększać - przewidują analitycy. - Dzięki niedużej nowej podaży biur w tym roku i utrzymującemu się wysokiemu popytowi na powierzchnię współczynnik pustostanów biurowych w Warszawie nadal będzie się obniżał.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL