fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Wynagrodzenie dla adwokata może ograniczać prawo do sądu

Fotorzepa, Robert Gardziński
Obowiązująca stawka minimalna wynagrodzenia adwokata w sprawach z zakresu prawa pracy może naruszać zagwarantowane w konstytucji prawo do sądu - uważa rzecznik praw obywatelskich. RPO przystąpił do skargi konstytucyjnej w tej sprawie.

Postępowanie przed Trybunałem w sprawie zbadania zgodności z konstytucją przepisu § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu zainicjowała skarga osoby fizycznej (sygnatura akt SK 35/15). Nie jest jeszcze znany termin rozprawy w Trybunale.

Zgodnie z zaskarżonym przepisem stawki minimalne wynagrodzenia adwokata w sprawach z zakresu prawa pracy dotyczących nawiązania umowy o pracę, uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub ustalenia sposobu ustania stosunku pracy wynoszą 60 zł.

Tak ustalona stawka opłaty minimalnej budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia gwarancji konstytucyjnego prawa do sądu - uważa rzecznik praw obywatelskich. W praktyce bowiem to strona reprezentowana przez adwokata musi sama pokryć jego wynagrodzenie, niezależnie od tego, czy proces sądowy wygrała czy nie.

Zdaniem Rzecznika sytuacja, w której strona wygrywająca spór sądowy może uzyskać od strony przeciwnej zwrot kwoty stanowiącej jedynie nikłą część kosztów wydatkowanych na zapewnienie należytej reprezentacji prawnej w sprawie, stanowi naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu.

Szczegółowe stanowisko RPO zostanie przedstawione Trybunałowi Konstytucyjnemu w ciągu 30 dni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA