Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 17 maja 2012 r. (I PK 180/11).
W 2004 r. szpital ogłosił przetarg na usługi sprzątania i dezynfekcji, który wygrało konsorcjum firm A. spółka z o.o. i A. spółka z o.o. Umowa zawarta na 36 miesięcy przewidywała przejęcie od szpitala 113 pracowników. Konsorcjum A. wygrało też kolejny przetarg na następne 36 miesięcy. Od 1 czerwca 2004 r. powódki pracujące wcześniej w szpitalu stały się pracownicami A. spółki z o.o. na mocy art. 231 k.p. Nadal wykonywały tę samą pracę, zmieniła się jedynie nazwa ich stanowisk.
Przetarg w 2010 r. wygrała spółdzielnia. W zawartej z nią umowie nie wskazano na konieczność przejęcia pracowników. Spółka A. powiadomiła jednak działające w szpitalu związki zawodowe, że spółdzielnia jest nowym pracodawcą.
Zakres umów pomiędzy konsorcjum A. i szpitalem oraz spółdzielnią i szpitalem był taki sam. Kontrakt spółdzielni obowiązywał od 11 września 2010 r. przez trzy lata. W jego...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.