Zgodnie z art. 235[1] kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym".
Czytaj także: Choroba zawodowa: jak ją rozpoznać
Jak jednolicie przyjmuje się natomiast w orzecznictwie sądów administracyjnych, stwierdzenie choroby zawodowej wymaga łącznego zaistnienia trzech przesłanek:
1) zachorowania na jedną z chorób wymienionych w urzędowym wykazie,
2) ustalenia, że przyczyna tej choroby znajduje się w warunkach środowiska pracy,
3) stwierdzenia, że pomiędzy zachorowaniem a warunkami środowiska pracy zachodzi związek przyczynowo-skutkowy (tak m.in. wyrok WSA w Szczecinie z 22 marca 2018 r.). Innymi słowy, istotne dla stwierdzenia istnie...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.