fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Członek MKOl: Igrzyska łatwiej zorganizować w dyktaturach

AFP
Prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, honorowy członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Gian Franco Kasper stwierdził, że "w dyktaturach wszystko jest łatwiejsze" w kontekście przyznania prawa do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku Chinom.

- Dyktatorzy są w stanie zorganizować takie imprezy bez pytania ludzi o zgodę - mówił Kasper w rozmowie ze szwajcarskim "Tages-Anzeiger".

- Dla nas (działaczy związków sportowych - red.) wszystko jest łatwiejsze w dyktaturach - dodał w kontekście przyznania Pekinowi prawa do zorganizowania igrzysk olimpijskich w 2022 roku.

- Z biznesowego punktu widzenia powiedziałbym: chcę udawać się jedynie do dyktatur, nie chcę się spierać z obrońcami środowiska - powiedział Kasper stojący na czele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej od 1998 roku. Działacz odpowiedział w ten sposób na pytanie czy federacje sportowe nie powinny brać pod uwagę stosunku poszczególnych państw do praw człowieka przy współpracy z nimi.

Kasper zastrzegł jednak, że są granice, których by nie przekroczył. - Nie chciałbym jechać do kraju, inwestować w narciarstwo w kraju, gdzie ludzie głodują. Gdyby Katar jutro chciał zorganizować igrzyska olimpijskie, byłbym przeciw - stwierdził.

Działacz MKOl zwrócił też uwagę, że sport może prowadzić do korzystnych politycznych zmian. - Może otwierać drzwi, być może mieliśmy wpływ na otworzenie się Korei Północnej (na świat - red.) w Pjongczangu, gdzie wystąpiła reprezentacja Zjednoczonej Korei (Team Korea) - przekonywał.

Kasper w rozmowie sceptycznie wyraził się na temat zjawiska globalnego ocieplenia. Przypomniał przy tym, że w czasie otwarcia igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 r. temperatura spadła do -30 stopni Celsjusza.

- Wszystkim, którzy podchodzili do mnie trzęsąc się z zimna mówiłem: Witaj globalne ocieplenie! Zawsze były zimy, które były zimniejsze i takie, które były cieplejsze - dodał.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA