Rekordowo ciepły październik. Klimatolodzy z UE: Najgorętszy rok od 125 tys. lat

Rok 2023 będzie "praktycznie na pewno" najcieplejszym rokiem od 125 tys. lat - twierdzą klimatolodzy z unijnego Copernicus Climate Change Service (C3S).

Aktualizacja: 08.11.2023 06:19 Publikacja: 08.11.2023 05:36

Ekstremalne zjawiska pogodowe wiążą się m.in. z klęskami suszy - obecnie doświadcza jej m.in. Boliwi

Ekstremalne zjawiska pogodowe wiążą się m.in. z klęskami suszy - obecnie doświadcza jej m.in. Boliwia

Foto: AFP

Zgromadzone dane wskazują, że październik w tym roku był cieplejszy od poprzedniego rekordowo ciepłego października (w 2019 roku) o 0,4 stopnia Celsjusza.

Średnia temperatura w październiku 2023 r. wyższa o 1,7 stopień Celsjusza w porównaniu do lat 1850-1990

Zastępczyni dyrektora C3S Samantha Burgess określiła anomalie pogodowe w październiku tego roku jako "bardzo ekstremalne".

Tak ciepły październik jest pokłosiem m.in. wystąpienia w tym roku zjawiska pogodowego i oceanicznego znanego jako El Niño, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.

Globalnie średnia temperatura powietrza w październiku była o 1,7 stopnia Celsjusza wyższa niż w tym samym miesiącu w epoce przedindustrialnej, czyli w latach 1850-1990 - podaje C3S.

Czytaj więcej

Październik przyniósł kolejne rekordy temperatur

Rekordowo ciepły październik oznacza, że "praktycznie na pewno" rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów - głosi oświadczenie C3S. Poprzedni rekord należał do 2016 roku, gdy również temperaturę podnosiło zjawisko El Niño.

Pomiary C3S sięgają do 1940 roku. - Gdy połączymy nasze dane z (danymi) IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, działający od 1988 roku przy ONZ - red.), możemy powiedzieć, że był to najgorętszy rok w ostatnich 125 tysiącach lat - oceniła Burgess.

IPCC dane o temperaturach jakie panowały na Ziemi w przeszłości czerpie z badania rdzeni lodowych, słoi drzew czy koralowców.

Wrzesień 2023 też był rekordowo ciepły

Przed październikiem tego roku jedynym miesiącem, w którym temperatura była tak dużo wyższa od dotychczasowego rekordu, był wrzesień 2023 roku. 

Czytaj więcej

2023 rok będzie prawdopodobnie najcieplejszym w historii

- Wrzesień naprawdę nas zaskoczył. Więc po ostatnim miesiącu jest trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z nowym stanem klimatycznym. Ale teraz rekordy wciąż napływają i zaskakują mnie mniej niż miesiąc temu – oceniła Burgess.

Michael Mann, klimatolog z Uniwersytetu Pensylwanii mówi, że "większość lat z El Niño jest rekordowych, ponieważ zjawisko to dokłada się do ocieplenia klimatu spowodowanego działaniami człowieka".

Pomimo zobowiązań podejmowanych przez społeczność międzynarodową dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, globalna emisja CO2 w 2022 roku była rekordowo wysoka.

Zgromadzone dane wskazują, że październik w tym roku był cieplejszy od poprzedniego rekordowo ciepłego października (w 2019 roku) o 0,4 stopnia Celsjusza.

Średnia temperatura w październiku 2023 r. wyższa o 1,7 stopień Celsjusza w porównaniu do lat 1850-1990

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Alarmujący raport WHO: Połowa 13-latków w Anglii piła alkohol
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek