Australia przyjmie uchodźców klimatycznych z państwa, które może zniknąć

Australia zaoferowała azyl obywatelom Tuvalu w związku ze zmianami klimatycznymi na Ziemi.

Publikacja: 10.11.2023 06:52

Plaża w Tuvalu

Plaża w Tuvalu

Foto: Original: Stefan LinsModifications: The original uploader was Cornischong at Luxembourgish Wikipedia., CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Tuvalu, wyspiarski kraj na Pacyfiku, jest jednym z krajów, które - ze względu na podnoszący się poziom wód oceanów, związany z globalnym ociepleniem, może zniknąć pod wodą.

Australia przyjmie rocznie 280 uchodźców klimatycznych z Tuvalu

Tuvalu zamieszkuje 11 200 osób. Władze tego kraju wielokrotnie apelowały o podjęcie kroków mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi.

Premier Australii, Anthony Albanese, określił porozumienie z Tuvalu mianem "przełomowego".

- To będzie pamiętane jako znaczący dzień, w którym Australia uznała, że jest częścią pacyficznej rodziny, z czym wiąże się odpowiedzialność za działanie - powiedział Albanese.

Nowy układ - określony mianem Związek Falepili - jest "najbardziej znaczącym" w historii porozumieniem między Australią a państwem na Pacyfiku.

Na mocy układu do 280 osób rocznie ma otrzymywać australijskie wizy, które pozwolą im na podjęcie pracy, nauki oraz zamieszkanie na stałe w Australii.

Premier Tuvalu: Skok naprzód we wspólnej misji

Australia zobowiązała się też do pomocy władzom Tuvalu w działaniach mających chronić mieszkańców przed skutkami zmian klimatycznych.

Premier Tuvalu, Kalusea Natano nazwał układ "nie tylko przełomowym", ale też "ogromnym skokiem naprzód we wspólnej misji zapewnienia regionalnego bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i dobrobytu.

Tuvalu

Tuvalu obejmuje 6 atoli i 3 wyspy, tworzące archipelag Wysp Lagunowych. Geograficznie należy do Polinezji. Łączna powierzchnia kraju wynosi 25,63 km², a największą wyspą jest Vaitupu (4,9 km²). Archipelag ciągnie się na odcinku 600 km z północnego zachodu na południowy wschód. Maksymalna wysokość wysp wynosi 5 m n.p.m. stąd podniesienie poziomu oceanów nawet o metr-dwa, może doprowadzić do zniknięcia dużej części Tuvalu pod wodą.

Tuvalu, wyspiarski kraj na Pacyfiku, jest jednym z krajów, które - ze względu na podnoszący się poziom wód oceanów, związany z globalnym ociepleniem, może zniknąć pod wodą.

Australia przyjmie rocznie 280 uchodźców klimatycznych z Tuvalu

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla