fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Prezydent Duda zapali znicz dla ofiar Jaruzelskiego

Fotorzepa, Wojciech Niespialowski
Prezydent Andrzej Duda uczci ofiary stanu wojennego i dołączy się do ułożenia krzyża ze zniczy na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie - informuje IPN.

13 grudnia na godz. 19 IPN zaprasza kombatantów „Solidarności" i mieszkańców Warszawy do ułożenia krzyża ze zniczy na Placu Józefa Piłsudskiego. O godz. 19:30 zapali swój znicz prezydent Andrzej Duda oraz prezes IPN Jarosław Szarek. Wszyscy uczczą pamięć ofiar stanu wojennego chwilą ciszy.

IPN przypomina, że po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku przez ekipę generała Wojciecha Jaruzelskiego tysiące wiernych gromadziło się na Mszach św. za Ojczyznę, za internowanych, więzionych. W pobliżu kościołów pojawiały się znicze, znaki Polski Walczącej i w kształcie litery „V" oraz krzyże układane z kwiatów lub zniczy. Kwietne krzyże stały się jedną z symbolicznych form sprzeciwu wobec stanu wojennego.

Zwyczaj ten wywodzi się prawdopodobnie z miejsca, w którym stał papieski ołtarz z pielgrzymki w 1979 r. na warszawskim Placu Zwycięstwa (pierwszy krzyż z kwiatów i zniczy pojawił się tam w połowie kwietnia 1982 r.), później obyczaj ten rozpowszechnił się w innych miastach.

Jak przypomina IPN od układania krzyża rozpoczęła się ogromna manifestacja 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie, gdzie od kul komunistycznej milicji zginęły wtedy 3 osoby. W niektórych miejscach Polski krzyże z kwiatów i zniczy były układane do 1989 r.

IPN apeluje, aby osoby które nie będą obecne na Placu Józefa Piłsudskiego, zapaliły świeczkę w swoim oknie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA