fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Morawiecki na obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz: Zagłada to dzieło Niemców, nie nazistów

twitter/Muzeum Auschwitz-Birkenau
Zdegradowano nas do przedmiotów jednorazowego użytku - wspominał Leon Weintraub, były więzień niemieckiego obozu zagłady, podczas obchodów 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau.

Na uroczystości przyjechało kilkudziesięciu byłych więźniów oraz m.in. premier Mateusz Morawiecki. Podczas ceremonii głos zabrało dwoje więźniów Auschwitz: Polka Janina Iwańska wywieziona do Auschwitz z ogarniętej powstaniem Warszawy i polski Żyd z Łodzi Leon Weintraub.

- Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie, które karmiły się ideologią faszystowską. Całe zło wzięło się z tego państwa. O tym nie należy zapominać - powiedział premier Morawiecki podczas uroczystości. - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - dodał.

- Słowa nienawiści tworzą nienawiść - napominał z kolei podczas swojego wystąpienia Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, odnosząc się nie tylko do czasów drugiej wojny światowej, ale i obecnych.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierzy Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA