Zamówienia publiczne: Wykonawca w trakcje restrukturyzacji nie jest bez szans

Nowe prawo zamówień publicznych poszerza przesłankę wykluczenia odnoszącą się do zawarcia przez wykonawcę układu z wierzycielami. Jednocześnie dodaje klauzulę, której umiejętne stosowanie przez podmioty udzielające zamówień publicznych pozwoli uniknąć wykluczania niektórych wykonawców.

Aktualizacja: 30.12.2020 11:35 Publikacja: 30.12.2020 02:00

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Foto: Adobe Stock

Już na gruncie prawa zamówień publicznych obowiązującego do końca 2020 r. praktycy prawa restrukturyzacyjnego podnosili, że podmioty w restrukturyzacji są de facto pozbawione możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Mimo że otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie było samo w sobie przesłanką wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, to podmioty w restrukturyzacji doznawały pośredniej dyskryminacji za sprawą przesłanek, które z pozoru nie miały z restrukturyzacją nic wspólnego. Nowe prawo zamówień publicznych poszerza przesłankę wykluczenia odnoszącą się do zawarcia przez wykonawcę układu z wierzycielami. Jednocześnie dodaje klauzulę, której umiejętne stosowanie przez podmioty udzielające zamówień publicznych pozwoli uniknąć wykluczania wykonawców tylko z tej przyczyny, że znajdują się w restrukturyzacji lub zawarli już układ z wierzycielami.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów