Sok wymaga zapewnienia rygorystycznych warunków przewozu

Skoncentrowany sok owocowy powinien być transportowany w temperaturze + 6° C lub wskazanej na metce i/lub dokumentacji transportowej. Potrzebuje też specjalnego świadectwa, które powinien posiadać kierowca. Za jego brak firmie grozi kara finansowa.

Publikacja: 09.09.2017 17:00

Sok wymaga zapewnienia rygorystycznych warunków przewozu

Foto: Fotolia.com

Spór w sprawie dotyczył kary za przewóz koncentratu jabłkowego bez ważnego świadectwa. Kłopoty ukaranej spółki zaczęły się po kontroli drogowej pojazdu, która ujawniła wykonywanie międzynarodowego przewozu koncentratu jabłkowego jako artykułu szybko psującego się, bez ważnego świadectwa ATP.

Taki dokument jest wymagany przez międzynarodową umowę ATP sporządzoną w Genewie, która określa zasady wykonywania międzynarodowych przewozów niektórych szybko psujących się artykułów żywnościowych przy wykorzystaniu specjalnych środków transportu oraz zasady kontroli.

Organ wyjaśnił, że w świetle tej umowy skoncentrowany sok owocowy powinien być transportowany w temperaturze +6° C lub wskazanej na metce i/lub dokumentacji transportowej. Zatem przewożony towar, który spełniał wymogi w zakresie temp. 6° C, podlegał regulacji tej umowy. Wymagany dokument kierowca obowiązany był posiadać i okazać do kontroli, zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o transporcie drogowym.

Co oznacza skoncentrowany sok

Właścicielka firmy nie zgadzała się z karą. Przekonywała w odwołaniu, że przewożony koncentrat soku jabłkowego nie jest towarem szybko psującym się i nie wymaga świadectwa ATP. Takiego dokumentu nie wymagał też odbiorca towaru. Wskazała na niejasność zapisu "skoncentrowany sok owocowy", zawartego w umowie ATP. Jej zdaniem nie może ponosić ujemnych konsekwencji zapisów aktu prawnego. Przewożony przez nią koncentrat soku jabłkowego nie psuje się dopóki nie rozcieńczy się go wodą. Powołała się też na wieloletnie doświadczenie w branży produkcji koncentratów i dołączone pismo odbiorcy, że nie jest to produkt łatwo psujący się. Podkreśliła, że dokument przewozowy CMR nie zawierał takiej informacji i był wiążący.

Organ odwoławczy nie uwzględnił tych argumentów i utrzymał w mocy decyzję o karze. Jego zdaniem w sprawie doszło do wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego niezgodnie z umową międzynarodową. Co prawda, w dokumencie CMR nie wpisano dokładnych warunków przewożenia zagęszczonego soku jabłkowego. Niemniej jednak wymogi te określa załącznik do umowy, a o ich spełnieniu decyduje wyłącznie organ wydający świadectwo ATP.

Co na to sąd

Sprawa trafiła na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie uwzględnił skargi kobiety. Za bezsporne uznał, że skarżąca wykonywała międzynarodowy przewóz drogowy koncentratu soku jabłkowego. Produkt ten zgodnie z dołączoną do skargi instrukcją technologiczną, to sok jabłkowy zagęszczony. Jest półfabrykatem przeznaczonym do produkcji (odtwarzania) soku jabłkowego w opakowaniach jednostkowych do sprzedaży.

Dokumenty przewozowe potwierdzają, że przewożony towar to koncentrat soku jabłkowego. W ocenie WSA pojęcia „koncentrat soku jabłkowego" oraz „zagęszczony sok jabłkowy" stanowią synonimy. Ich rozumienie nie pozostawia żadnej wątpliwości. Sąd pokreślił, że skoro organy inspekcji drogowej nie kwestionowały rodzaju przewożonego towaru, opisanego w dokumentacji przewozowej, to zbędne było pobranie próbek i powołanie biegłego celem ustalenia, czy jest to szybko psujący się produkt żywnościowy.

Jak tłumaczył WSA o zaliczeniu do takiej kategorii artykułu spożywczego decyduje obowiązujący porządek prawny. Przywołana umowa międzynarodowa (ATP) w jednej z pozycji załącznika nr 3 wymienia wprost skoncentrowany sok owocowy. W tym wypadku nie uszczegółowiono innych cech produktu. Zatem w ocenie sądu brak podstaw do ferowania tezy, że postanowienia umowy ATP nie obejmują spornego produktu, bo zgodnie z technologią, został przetworzony w taki sposób, że utracił właściwości łatwo psującego się produktu spożywczego. Gdyby tak było, do transportu nie byłoby wymagane zapewnienie określonej temperatury. Tymczasem znamienne jest, że sporny produkt był przewożony w temperaturze + 6° C. Jak zauważył sąd dołączone do skargi dokumenty nie określają zaś warunków transportu, gdy idzie o temperaturę. Miałoby to jednak znaczenie, gdyby metka i/lub dokumenty przewozowe stawiały inne wymogi, niż ogólnie przewidziana w umowie ATP temperatura (+ 6° C).

Niska temperatura nie wystarczy

WSA nie zgodził się ze skarżącą, że umowa ATP różnicuje warunki przewozu zagęszczonego soku owocowego w zależności od technologii jego produkcji. W praktyce nie wydaje się bowiem, aby taki artykuł spożywczy mógł powstać w inny sposób, niż odparowanie wody. Nie ma żadnej różnicy, pomiędzy skoncentrowanym sokiem a koncentratem soku. Stąd organy administracji zasadnie uznały, że kierowca powinien okazać aktualne świadectwo potwierdzające spełnienie przez pojazd wymogów określonych w umowie międzynarodowej. Samo spełnienie warunków w postaci przewożenia artykułu w odpowiedniej temperaturze, nie jest wystarczające.

W ocenie sądu w spornej sprawie zachodziły podstawy do nałożenia na skarżącą kary pieniężnej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 21 lipca 2017 r.

sygnatura akt: II SA/Gl 323/17

Spór w sprawie dotyczył kary za przewóz koncentratu jabłkowego bez ważnego świadectwa. Kłopoty ukaranej spółki zaczęły się po kontroli drogowej pojazdu, która ujawniła wykonywanie międzynarodowego przewozu koncentratu jabłkowego jako artykułu szybko psującego się, bez ważnego świadectwa ATP.

Taki dokument jest wymagany przez międzynarodową umowę ATP sporządzoną w Genewie, która określa zasady wykonywania międzynarodowych przewozów niektórych szybko psujących się artykułów żywnościowych przy wykorzystaniu specjalnych środków transportu oraz zasady kontroli.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP